35 Dile Çevrilen Bizsiz Dünya’nın Yeni Baskısı Altın Kitaplar Etiketiyle Okurlarla Buluştu

Yıllarca çok satan listelerinde kalan ve 35 dile çevrilen Bizsiz Dünya, yazarın pandemiden sonra güncellediği önsüzü ve gözden geçirilmiş yeni edisyonuyla tekrar okur karşısına çıkıyor.

Harper’s, The New York Times Dergisi, The Atlantic Monthly, Discover ve NPR’de makaleleri yayımlanan, medya alanında prestijli ödülleri bulunan Los Angeles Times Dergisi’nin eski yazarlarından gazeteci Alan Weisman’ın, “İnsansız Dünya” (Discover dergisi Şubat 2005) adlı makalesinin genişletilmiş şekli olan Bizsiz Dünya 2006 yılında En İyi Amerikan Bilim Yazıları dergisi, Time Magazine ve Book Sense tarafından en iyi kitap seçilmiş, Salon Book Award ve ALA Notable Books ödülünü almıştır.

Alan Weisman, yayımlanmasının üzerinden on beş yıl geçmesine rağmen güncelliğini yitirmeyen ve pandemiyle birlikte daha da önem kazanan Bizsiz Dünya’da, insanlığın gezegenimize yaptığı etkiyi orijinal bir yaklaşımla irdeliyor. Bizsiz Dünya’da uzak bir gelecekte kütlesel altyapının nasıl çökeceğine ve insanlığın kurduğu medeniyetin nasıl yok olacağına dair kimi örnekler okumak ister misiniz?

• Bizim olmadığımız bir dünyada su an kullandığımız gündelik eşyalar fosil olarak ölümsüzleşecek.

• Bakır borular ve teller birbirlerinin içine geçerek kırmızımsı kayalara dönüşecek.

• İlkel yapılarımız son mimari eserler olarak dünya yüzünde kalacak.

• Plastik, bronz heykeller, radyo dalgaları ve insan yapımı moleküller belki de sonsuza kadar evrene verdiğimiz son armağanlar olarak kalacak.

• Organik ve kimyasal gübrelerle yetişen bitkiler yerlerini yabani otlara bırakacak, yeni kuş türleri üreyecek…

Bizsiz Dünya insanlar yeryüzünden silindikten, New York metrosu sular altında kaldıktan, İstanbul dahi yok olduktan sonra gezegenin olası durumunu gözler önüne seren sıra dışı bir eser.

“Weisman, Polonya’da ilkel çağlardan kalma minicik bir orman parçasından Türkiye’deki anıtsal yer altı köylerine kadar uzanan Bizsiz Dünya’yı şiirsel bir anlatımla dile getiriyor.”

Publishers Weekly

Orijinal İsmi: The World Without Us

Türkçesi: Füsun Doruker

Sayfa Sayısı: 360

Fiyatı: 65.00 TL

Dagıtım Tarihi: 14.03.2022

Tür: Araştırma-İnceleme/Ekoloji

YAZAR HAKKINDA

Medya alanında prestijli ödüllerin sahibi olan gazeteci Alan Weisman’ın makaleleri Harper’s, The New York Times Dergisi, The Atlantic Monthly, Discover ve NPR’de yayımlanmaktadır. Los Angeles Times Dergisi’nin eski yazarlarından olan Weisman, Homelands Yapımcılık’ın radyo yayınları başkanlığını yürütmüştür. Ayrıca Arizona Üniversitesi’nde uluslararası gazetecilik dersleri vermektedir. “İnsansız Dünya” (Discover dergisi Subat 2005) adlı makalesinin genişletilmiş sekli olan Bizsiz Dünya 2006 yılında En İyi Amerikan Bilim Yazıları dergisi, Time Magazine ve Book Sense tarafından en iyi kitap seçilmiş, Salon Book Award ve ALA Notable Books ödülünü almıştır.

tr_TRTurkish