2. Ramses’li Sürükleyici Sergi Deneyimi Ziyaretçileri Antik Mısır’a Taşıyor

Ünlü firavunu merkezine alan ve gişe rekorları kıran bu gezici sergide tarihi eserler 21. yüzyıl teknolojisiyle buluşuyor

Mızraklar çarpışıyor ve havada vızır vızır uçuşan okların sesleri karanlık bir odada hoparlörlerden duyuluyor. Saldırının ortasında sıçrayan aslanlar, donup kalmış müze ziyaretçilerinin önünde parıldıyor. Sonra görüntüler değişiyor; oyulmuş bir kabartma, bir grup tutsak, akın eden askerler. Eğimli üçgen bir platform boyunca uzanan büyük harita da dahil olmak üzere üç ekranın tümü, aniden, bangır bangır bir anlatımla bir araya toplaşan figürler ve düşman savaş arabalarıyla doluyor.

MÖ 1275’in bu dinamik rekreasyonu, 2. Ramses’in en büyük askeri başarısı olan Kadeş Savaşı’nı izleyiciye yaşatan bir teknoloji harikası. Katmanlı ekran 3 boyutlu gözlük kullanmadan sürükleyici bir deneyim yaratıyor. CGI gösterisi, dünya prömiyerini Kasım ayında Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde (HMNS) yapan uluslararası gezici bir sergi olan “Ramses the Great and the Gold of the Firavun”da antik çağın ultramodernle buluştuğu birkaç alandan biri. Gösterinin yeni araçları benimsemesi – gezici sergilerde giderek daha yaygın hale gelen bir trend – ziyaretçilere daha zengin bir Egyptology deneyimi yaşatıyor.

Immersive recreation of the Battle of Kadesh
@ Immerse Agency

smithsonian magazine

What's your reaction?

tr_TRTurkish