Zor Koşullardan En Başarılı Anlara: Epica’nın Yeni Albümü “Omega” Yayında

Boğaç Gökmen

Hollandalı senfonik metal grubu Epica’nın yeni albümü “Omega” huzurlarınızda.

On iki şarkının yer aldığı ve Nuclear Blast etiketiyle dinleyiciyle buluşan “Omega”, grubun sekizinci stüdyo albüm olarak geçiyor kayıtlara.

Grubun, bir önceki albümü 2016 tarihli “The Holographic Principle”de olduğu gibi yine yapımcı Joost Van Den Broek ile iş birliği yaptığı albüm, Hollanda, Rijen’deki Sandlane Kayıt Stüdyosunda kaydedildi.

Salgının gölgesinde gelişen albümün yayın ve kayıt süreci esasen 2020’nin Mart ayı ortalarında grubun stüdyo kayıt sürecine adım atmasıyla başlıyor. Nisan ayının ikinci yarısında şarkıcı Simone Simons’un vokal kayıtlarını bitirdiği açıklanırken, gitarist Mark Jansen Eylül başında albümün kayıt ve miks işlemlerinin tamamlandığını bildiriyor. Bir ay kadar sonra yayın tarihi açıklanan albümden çıkan ilk kayıt ise klibiyle birlikte servis edilen “Abyss of Time – Countdown to Singularity” şarkısı oluyor.

Ardından albümün ikinci teklisi “Freedom – The Wolves Within” Kasım ayı sonlarında, üçüncü şarkı, “Rivers” ise 22 Ocak’da nasıl bir albümle karşılaşacağımızın ilk ön izlemeleri olarak yayına sürülüyor.

Albümün ismi ve şarkı sözlerinde ise Omega Noktası Teorisi öne çıkıyor. Bu ise ilahi birleşmenin bir noktasına doğru spiral olarak ilerlemeye mahkum olduğumuza dair bilimsel tahmin ve manevi görüşü ele alırken, genel olarak etkileyici bir başlangıç ​​ve sona eriş, yaşam ve ölüm teması yaratılıyor.

Peki nasıl bir albüm bekliyor bizleri.

Grubun alışılagelmiş müzikal dokusunu tüm çeşitliliğiyle kulaklarımıza ulaştıran albüm, kuvvetli, oturaklı beste yapıları, doğu ezgileriyle kaynaşan hayli başarılı alt yapı detayları -öyle ki orkestra kayıtlarının ulaştığı seviye ve etnik enstrümanların kusursuza yakın birlikteliği parmak ısırtıyor- ile sinematik hacimli soundu, etkileyici öykü anlatımı ve pek tabii olmazsa olmaz Simone Simons’un mikrofon başı kudreti ile bir bütün olarak grubun kariyerinin en başarılı ve güçlü halkalarından biri ile baş başayız.

Gitarist-vokalist Mark Jansen, albümle ilgili şunları söylüyor, “Albümle gurur duyuyorum, bunca yıl var olduktan sonra bile çok ferahlatıcı ve dengeli bir albüm yazdığımıza inanıyorum. Birbirimizin en güçlü özelliklerini birleştirmeyi başardık ve en iyi şarkıları seçtik. Omega’yı şimdiden yaklaşık 50 kez dinledim ve hala doyamıyorum. !”

Grubun, 2014 tarihli “The Quantum Enigma” ve 2016’da çıkan “The Holographic Principle” ile metafizik üçlemesinin son ve büyük final bölümü olan “Omega”, dünyayı avucuna alan salgın şartlarında, toplumsal belirsizliklerin göbeğinde dahi grubun şimdiye kadarki en iyi albümlerinden birini kaydedebildiğinin de açık ve net bir kanıtı olsa gerek.

tr_TRTurkish