YES’in Klavye Efsanesi Rick Wakeman’in Yeni Konsept Albümü “A Gallery Of The Imagination” Duyuruldu

Progresif rock sahnesinin önemli gruplarından YES’in klavye efsanesi Rick Wakeman’ın, “A Gallery Of The Imagination” isimli yeni konsept albümünün 24 Şubat 2023’te Madfish Music aracılığıyla dinleyiciyle buluşacağı duyuruldu.

Esasen albüm için ilk fikir, Rick’in beş yaşından Kraliyet Müzik Koleji’ne kadar birlikte çalıştığı ilk piyano öğretmeni Bayan Symes’tan geliyor. Ona müziğin resim yapmaya benzediğini öğreten Symes’in “Çalarken müzik aracılığıyla resim çiziyorsun” sözü Rick’in asla unutmadığı önemli bir ders oluyor ve “A Gallery Of The Imagination”ı ilk fikirlerini de filizlendiriyor.

Son zamanlarda hepsi farklı tarzlarda çok çeşitli yeni müzikler yazan Rick, sevgili öğretmeninin tavsiyesini hatırlıyor ve yeni albümün parçalarını bir galerideki resimler gibi sunmaya karar veriyor.

Bir sanat galerisinde pek çok farklı tarz olduğu gibi gelecek albümde de birçok farklı müzik tarzı yer alıyor. Özellikle Moog sololarında birçok progresif etki içeriyor ve ayrıca Rick’in klasik köklerini yansıtan ve romantik dönemden etkiler taşıyan iki solo piyano şarkısı da albümde kendine yer buluyor. “A Gallery Of The Imagination”daki güçlü şarkılar ve melodik etki de eşit derecede önemli, sekiz alışılmadık vokal parçası ve Rick’in şarkı sözlerinin etrafında özenle düzenlenmiş kendine özgü betimleyici müziği.

Albümde yer alan çeşitliliğe örnek olarak bazı şarkılara değinilecek olursa, “A Day Spent On The Pier”deki eğlenceli ama hüzünlü unsurlar öne çıkıyor. Şarkı, Southwold’da deniz kenarında geçirilen zamanı anlatan ve Rick’in Brighton ve Clacton’da ve Southsea’deki iskelede geçirdiği mutlu çocukluk günlerine dair kendi anılarıyla canlandırılan bir parça.

Rick, “The Eyes Of A Child”ı on üç torununu düşünerek, dünyayı gelecek nesiller için düzeltmeye çalışmanın sorumluluğunun farkında olarak yazarken, “Cuban Carnival”, Rick’in grubu The English Rock Ensembel ile Küba’da geçirdiği tasasız eğlenceli zamanları kutluyor.

Dinleyiciler, Rick’in “Galerisi”nde müzikal bir yürüyüş yaparken, onun yeni albümünü dinlerken hayal güçlerini harekete geçirecek ve kendi zihin tablolarını oluşturacak ve hatta daha fazlasını bulacaklar. Gelecek albümden paylaşılan ilk tekli “The Dinner Party” ile albümün neler barındırdığına dair ilk ipuçlarına kulak verebilirsiniz.

Rick Wakeman “A Gallery Of The Imagination” şarkı listesi:

01. Hidden Depths

02. The Man In The Moon

03. A Mirage In The Clouds

04. The Creek

05. My Moonlight Dream

06. Only When I Cry

07. Cuban Carnival

08. Just A Memory

09. The Dinner Party

10. A Day Spent On The Pier

11. The Visitation

12. The Eyes Of A Child

tr_TRTurkish