Yerden 40 metre yüksekte evlenen ip cambazlarına ait nadir fotoğraflar

22 Mayıs 1954’te ip cambazları Berthy Omankowsky ve Roger Decugis, Fransa’nın Toulouse kentindeki Place du Capitole’nin yukarısına gerilmiş bir ip üzerinde evlendiler. Fransız-Çekoslovak (Diables Blancs) Beyaz Şeytanlar Şirketi’nin iki üyesinin düğünü, 40 metrenin üzerindeki yüksekliklerden hayır amaçlı dalış yapma tutkusundan dolayı Uçan Rahip lakaplı Peder Robert Simon tarafından yönetildi.

Fotoğrafçı Jean Dieuzaide olayı tel üzerinde dengede duran gelinin babası Rudolf Omankowski’nin omuzlarında otururken Rolleiflex’iyle kaydetti. Bir ip cambazının oğlu olan Omankowski, üç çocuğu ve eşlerinin de dahil olduğu Beyaz Şeytanlar grubunu kurmuştu. 1974’te New York Dünya Ticaret Merkezi’nin iki kulesi arasında, boşluğun üzerinde asılı bir tel üzerinde yaptığı yasadışı yürüyüşte ip cambazı arkadaşı Philippe Petit’e akıl hocalığı yapan kişi Omankowski’ydi.

Philippe Petit, 1974’te İkiz Kuleler’in arasında yürürken

Onlarca yıl sonra Fred Marie, Jean Dieuzaide’yi ve onun ünlü fotoğrafını kutlayan bir film yaptı. 26 dakikalık film yeni bir düğün gösterisiyle sona eriyor.

FLASHBAK

What's your reaction?

tr_TRTurkish