Vücudunuzdaki Hastalıklarla Savaşabilen Minyatür Robotlar

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden ve Çin’in Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nden (NCNT) bilim insanları birkaç yüz nanometre büyüklüğünde robotlar geliştirdiler.

Gelecekte, biri hasta olduğunda, minyatür robotlar vücutlarına girebilir, avlanabilir ve hasta hücrelerini yok edebilir. O gün geldiğinde birileri ameliyat olurken kesilmeleri gerekmeyecek çünkü küçük robotlar vücutlarına girip sorunu çözebilecekler ve galiba bu günler uzak değil.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden ve Çin’in Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nden (NCNT) bilim insanları birkaç yüz nanometre büyüklüğünde robotlar geliştirdiler. Bir şeyi perspektife koymak için, bir inçte 25 milyon nanometre var. Bilim insanları nano-botları farelerin kan dolaşımına enjekte ettiler ve kan tedarikini engelleyerek tümörleri başarıyla küçülttüler.

Nanorobotlar Kan Kaynağını Nasıl Engelledi?

Minik robotlar kan pıhtılaştıran bir ilaç içeren tüplere sarılmış DNA tabakalarından yapıldı. Tüpün dışına sadece tümörlerde bulunan bir proteine ​​bağlanan küçük bir DNA molekülü yerleştirildi. Robot tümöre doğru yol aldığında bu molekül proteine ​​hızla bağlanıyor ve DNA tüpünün ilacı açmasına ve salmasına neden oluyor. Araştırmada nanorobotların özellikle tümörleri hedef aldığı ve vücudun başka hiçbir yerinde pıhtılaşmaya neden olmadığı gözlendi.

Nanorobotları geliştiren araştırmacılardan biri olan NCNT profesörü Guangjun Nie, nanobotların gezerken çevrelerini algılayabildiğini ve dev bir robotun yaptığı gibi mekanik görevleri yerine getirebileceğini iddia ediyor. Küçük robotların performans olanakları sınırsız. Güçlü ilaçların etkinliğini artırmanın ve yan etkilerini hafifletmenin yanı sıra, kan dolaşımımızda dolaşan nano robotlar potansiyel olarak bizi hastalıklara karşı uyarabilir de. Robotlara bağlı küçük kablosuz cerrahi aletler, doktorların insanları kesmesine gerek kalmadan tıbbi prosedürler gerçekleştirmesini sağlayabilir.

kaynak

tr_TRTurkish