Vaonis, telefonunuzu gözlem ve astrofotoğrafçılık için akıllı bir teleskopa dönüştürür

Vaonis, ay kraterlerinin ve güneş lekelerinin ayrıntılı görüntülerini dahi çekebilen Hestia teleskopu hakkında oldukça iddialı. Şirket, astrofotoğrafçılığa uygun, 30 mm objektif ve prizmalar içeren altı adet patentli lens optik tasarımı geliştirdi. Bu, Hestia teleskopunun, aldıkları ışığı doğrudan akıllı telefonun kamera sensörüne yansıtmak ve odaklamak için birlikte çalışan aynalar gibi davranarak küçük, kompakt ve ayrıntılı görüntüler ürettiği anlamına geliyor.

Uçsuz bucaksız evrenin inceliklerine henüz aşina olmayanlar, Vaonis’in Gravity by Vaonis adlı özel uygulamasını indirmek isteyebilirler. Kullanıcılar için ay kraterlerinin oluşumunu anlamak, güneş verilerinin günlük gelişimini takip etmek ya da evren hakkında daha fazlasını keşfetmek kolaylaşıyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcıların evrene giden yolu bulmalarına yardımcı etmek için bir navigasyon haritası olarak da kullanılabiliyor.

Hestia teleskobunun kampanyanın ardından Aralık 2023’te gönderilmesi bekleniyor ve kullanıcılara 8 Nisan 2024’te Kuzey Amerika’yı geçecek (2044’e kadar tekrarlanmayacak) tam güneş tutulmasını yakalamaları ve tanık olmaları için yeterli zamanı verecek. Tam bir güneş tutulması 12 Ağustos 2026’da Avrupa’yı da kapsayabilir; bu nedenle kıtada yaşayan kullanıcıların Hestia teleskoplarını gökyüzü ve yıldız gözlemi için test etmek için hala zamanları var.

What's your reaction?

tr_TRTurkish