Urla’da Köy Meydanlarında Tiyatro Var !

İzmir’in Urla İlçesinde alışagelmedik bir tiyatro Festivali. Bu Festivalde büyükşehirlerde yapılan festivallere inat, oyunlar sokaklarda, mahallelerde ve köylerde, köy seyirlik oyunları ile ortaya çıkıyor. Urla’da gezerken her an karşınıza bir tiyatro oyunu çıkabilir ya da oyuncu olabilirsiniz !
İzmir’in şirin ilçesi ve son zamanlarda ismini festivallerle duyuran Urla da 5 senedir süre gelen bir festival yapılıyor. Urla’nın ilk özel tiyatrosu olan Toprak Sahne Tiyatrosu 2011 yılının mayıs ayıda ilkini gerçekleştirdikleri festivalin bu sene 5.sini yapıyorlar. Amacı köylerde, sokaklarda ve mahallelerde sokak tiyatrosu yaparak, tiyatroyu her kesimden insana ulaştırmak olan festival bu sene 3-4-5-6 Ağustos tarihlerinde yapılacak.
 18 Farklı Tiyatro İlçe de Ağırlanacak
Bu sene toplamda 150 tiyatro sanatçısını bir araya geleceği festivalde çeşitli tiyatro atölyeleri ile katılımcı tiyatroların gelişmesi de sağlanacak. İstanbul’dan Elazığ’a kadar birçok ilde Urla’ya gelecek olan tiyatrocular, 4 gün boyunca çadırlarda konaklayacaklar. Festivalde katılımcı ola tiyatrolar ise şöyle;
Akademik Tiyatro Topluluğu / Gaziantep
B.S.F Proje Grubu / İstanbul
Balıkesir Sanat Merkezi / Balıkesir
Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu / Bartın
Cira-i Osmanlı Tiyatro Topluluğu/Elazığ
Eskişehir Sanat Tiyatrosu / Eskişehir
Farklı Bir Ses Kadın Tiyatrosu / İzmir
Karavan Oyuncuları / Kocaeli
Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü(KOÜTİK) / Kocaeli
Koza Tiyatro Topluluğu / İzmir
Maltepe Belediye Tiyatrosu / İstanbul
Sahne 7 / Antalya
Sinop Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Topluluğu / Sinop
Telvin Sanat Tiyatrosu / Sinop
Tiyatro Bsg/Yalova
Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu/Uşak
Köy Meydanlarında Tiyatro Var !
Katılımcı tiyatro ekipleri her gün 18.30 dan 21.00 a kadar Urla’nı farklı köylerine giderek köy meydanlarında sokak oyunlarını sergileyecekler. Festivale Sinop tan katılan Telvin Sanat Akademisi ise halk oyunları gösterilerini köylerde sergileyecekler.
Festivalde ayrıca Urla merkezde Demokrasi Parkında bulunan açık hava tiyatrosunda 4 akşam boyunca, her akşam iki oyun Urlalı sanatseverlerle buluşacak. 21.30 da başlayacak oyunlar halka açık ve ücretsiz olacak.
Ustalardan Tiyatro Atölyeleri
Festival süresince amatör tiyatrocuların tiyatro alanında gelişmelerine yardımcı olmak adına 7 farklı tiyatro atölyesi yapılacak. Festivalin özel konuğu ise Iraklı tiyatro sanatçısı Anas Abdul Al- Samad. Atölyelerde bu yıl fiziksel tiyatro ağırlıklı bir eğitim belirlendi. Festivalin atölyeleri ise şu şekilde;
Zafer Gecegörür / Dramaturgi
Burcu Aksakal / Karakterin Yolculuğu
Anas Abdul Al-Samad / Sheikh Mohsen Meta Tiyatrosu Atölyesi
Metin Güler / Oyunculukta Farkındalık
Uğur Değirmencioğlu / Yaratıcı Oyucunun Tiyatrosu
Kımız Bozkır / Reji ve Metin İlişkisi
Yiğit Kocabıyık / Oyuncunun Role Yaklaşımında Meisner Tekniği
Sokaklar Tiyatro !
Festival komitesi adına konuşan Onur Çatal “ Bir hayalle başlayan festivalimiz bu yıl 5 yaşında ve bu ülkenin tiyatroya gönül vermiş insanları 4 yıldır aralıksız Urla’nın köylerine, sokaklarına, mahallelerine tiyatro götürüyor. Tiyatroyu tanımamış insanlara tiyatroyu tanıtıyor ve Urla’nın kültür sanat yaşamına yeni bir soluk oluyorlar. Bizi bu süreçte ayakta tutan ve festivale yeni yaşlar kazandırmak için yüreklendiren Urla esnafıdır. Ne mutlu ki; bu yürekli hareketi destekleyen yerel yöneticiler var. Urla Kaymakamımız Murat Sefa Demiryürek’e ve Belediye Başkanımız Sibel Uyar’a destekleri için teşekkür ediyoruz. 4 gün sürecek tiyatro festivaline tüm sanatseverleri “Sokaklar Tiyatro!” diyerek davet ediyoruz.” Dedi.
tiyatronline.com sitesinden alınmıştır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish