Unlearn ve MP Shaw’dan, Yaklaşan Albüm Öncesi Brian Eno “Deep Blue Day” Coverı

Matthew “MP” Shaw ve Unlearn (James Key), Brian Eno’nun “Deep Blue Day” şarkısını coverladı.

Brian Eno ve Daniel Lanois’in ortak yapımcılığında kaydedilen 1983 tarihli “Apollo: Atmospheres and Soundtracks” albümünde yer alan şarkı, San Francisco merkezli ikilinin dokunuşlarıyla ulaşıyor kulaklarımıza.

Nadiren ele alınan bir türde ikili, şarkıyı yeniden yapmak veya Deep Blue Day’i bu kadar büyülü yapan atmosferi kaybetmek istemeyen bir anlayışla yaklaşıyor. Shoegaze synth işlemeleri ve gitardan oluşan bir ses manzarası eşliğinde usul usul akan şarkı yıldızlara doğru yelken açarken dinleyiciyi de ardından sürüklüyor.

“Deep Blue Day”in de yer aldığı ve 24 Mart’ta dinleyiciyle buluşacak ilk albümleri “Secret Listener”ı yayımlamaya hazırlanan ikili, salgın gerçekliğinden bir kaçış olarak müzikal bir sığınma arayışına girdiler. İkilinin sonunda yarattığı sürekli değişen ve rüya gibi ses dünyası, kapılarının dışındaki hayat kadar esrarengiz ve öngörülemez hale geldi.

Seattle müzik sahnesinden gelen ikili için proje, çiftin Kaliforniya’da bir kez daha yollarının kesişmesiyle şekilleniyor. Daha önce elektro-pop ekipleri Her Space Holiday ve City Light’ın multi-enstrümantalisti olan Shaw, müzik biçiminde katarsis arayışını, ancak nihayetinde “distopik bir gerçeklik içinde distopik bir fanteziyi” gözler önüne serdiğini anlatıyor.

Shaw, bas ve davul mimarisi sağlamaya başlarken, elektronik yapımcısı ve ses tasarımcısı olan Key, melodiler, ses manzaraları oluşturmaya ve örnekleri manipüle etmeye odaklanıyor. Rolleri değiş tokuş etmeye ve daha çok müzikal olmayan unsurlarla deneyler yapmaya başladıklarında, projenin itici gücü giderek daha fazla ortaya çıkıyor.

Projenin kalbinde yatan dürtüyü ise şöyle özetliyorlar, “Çevremizdeki dünyanın uyumsuzluğunu alıp onu güzel bir şeye dönüştürebilir miyiz?”

Albümdeki puslu “Dusting the Astral Plane”, kristal gibi “Dream Edit” ve gösterişli Brian Eno cover’ı “Deep Blue Day” gibi parçalar hem temkinli bir iyimserliği hem de beklenmedik bir derinliği ortaya koyuyor; ses manzaraları, dinleyicilerin üzerine bir dizi umut yansıtabilecekleri tuvaller haline geliyor ve endişeler, içimizde ne olduğunu keşfetmek için etrafımızdaki ses anormalliklerine uyum sağlamamızı amaçlıyor. Etraflarındaki dünyaya kulak veren Unlearn ve MP Shaw, “Secret Listener”da tam da bunu yapmamız için bize ihtiyacımız olan tüm alanı sağlıyor.

Unlearn & MP Shaw “Secret Listener” şarkı listesi:

1. Dusting The Astral Plane

2. Love In The Ruins

3. Farallon

4. Dream Edit

5. Deep Blue Day

6. TL4

7. Deleted Scenes

8. Article One

9. Ghost Speak

10. Swim

11. Dancing On The Brink

What's your reaction?

tr_TRTurkish