Uçak pistinden tren geçen havaalanı “Gisborne Airport”

Yeni Zelanda’nın Elgin banliyösünde bulunan Gisborne,  ülkenin iç ve dış hatlarda hizmet veren 62 havaalanından biri, ancak aralarında belki de en ilginç olanı. 400 dönümlük bir alana yayılan havaalanı, en deneyimli pilotlar ve yolcular için bile tedirgin edici bir özelliğe sahip.

Gisborne Havalimanı’nın ana pistin ortasından geçen ve hâlihazırda çalışan bir demiryolu hattı var. Bu, bir trenin inen bir uçaktan sadece birkaç metre uzağa gidebileceği anlamına geliyor. Doğal olarak, bölgenin trafiği çok iyi kontrol ediliyor. Ancak, sadece bir uçak ve trenin çarpışması düşüncesi bile korkmak için yeterli oluyor.

Havaalanında, 4297 metre uzunluğundaki ana pistin yanı sıra hafif uçaklar için üç adet çim pist var. Şu anda, Gisborne Havaalanı sadece bölgesel uçuşlar için kullanılıyor ve şu ana kadar Palmerston North-Gisborne tren hattında talihsiz olaylara neden olmadı.

Gisborne Havaalanı, kısa süre önce yeniden geliştirme ve tasarım için 5,5 milyon dolarlık bir kredi aldı. Bu girişimle, ana pistin artan güvenlik seviyesiyle birlikte havaalanı tasarımının Taieawhiti bölgesinin eşsiz kültürünü de yansıtması planlanıyor.

 

unusualplaces.com

 

tr_TRTurkish