Tom Odell, Yanlış Kalabalıklardan İyi Şarkılara

Doğuştan gelen yetenekler pırıl pırıl parlar çoğu zaman. Ardından uygulanan yerinde yöntemler sayesinde kendilerine has disiplinlerini de yerleştirdiklerinde asıl o vakit yeteneğin neler yapabileceğini görebiliriz.

Kısa bir girişin ardından sırtımızı rahat bir yere yaslayıp da dinlememiz gereken kişi genç yaşında fenomen seviyesinde anılan Tom Odell.

Britanya’nın indie-pop tarlalarında serpilip piyasa kulvarlarına sağlam bir soluk atması 2012 yılı civarlarına denk düşüyor. Aynı yılın Ekim ayında bir parça yayımlıyor ki bu şarkı ‘Another Love’. Sonra ne mi oluyor? Müzik dünyası yeni, oldukça yetenek ve enerji barındıran bir isimle tanışmış oluyor.

İlk albümü ‘Long Way Down’ 2013’ün yaz aylarında çıkıyor, oradan da Britanya ve Avrupa topraklarının genelinde zirveye yerleşiyor. ‘Another Love’ın ardından ‘Can’t Pretend’ birkaç perçin daha atmayı başarıyor.

Albüm genel anlamda dinleyiciyi tatmin ederken ‘Hold Me’, ‘Grow Old With Me’, ‘I Know’ ve ‘Real Love’ fark yaratan parçalar olarak öne çıkmayı başarıyor.

Popüler müzik şartlarında uzunca denilebilecek bir süre sonrasında ikinci uzun metrajlı albümü ‘Wrong Crowd’ geçtiğimiz günlerde yayımlanıyor ve etkisini hissettirmeye başlıyor.

Albüm ‘Wrong Crowd’ ile açılıyor. Melodik olarak da, işlemeleri bakımından da yakışıklı bir parça olduğu izlenimini ilk başta yakalatıyor. ‘Constellations’ ve akabinde ‘Concrete’ dikkatlerden kaçmayacak incelikleri çok yerinde nüfuz etmiş çalışmalar olarak sıradaki yerini alıyor. Bu arada ‘Magnetised’ listeleri oldukça zorlayıp, adını ezberletecek parçalardan biri.

Benim için zayıf halka ‘Silhouette’ oldu ki şarkıda baştan sona bir Eurovision havası hissetmem bundaki en büyük etken.

İlk albümdeki söz yazarlığı başarısı bu çalışmada da benzer adımları takip ederek kendini fark ettiriyor. ‘Daddy’, ‘Here I Am’ ve ‘Somehow’ ilk dinlediğimden beri birbirinden ayırmak istemediğim parçalar oldular. ‘Mystery’, dinledikten sonra birkaç kez daha döndüreceğiniz şeytan tüyü barındıran şarkılardan.

Farklı zaman dilimlerindeki dönemleri karşılaştırmak çok doğru olmasa da bu adamın bende ara sıra ‘Elton John’ etkisi bıraktığı oluyor. Bu tabii ki benim şahsi algılarımdan ortaya çıkmış ve gayet iddialı bir bakış olsa da yetmişli yılların Elton John’u ile 2010’ların Tom Odell’i mantıksız gelmeyebilir.

Sadeliğin ve müzik yürüyüp giderken akılda kalabilecek melodilerin gayet yerinde bir araya geldiğini göreceğiniz yeni Tom Odell albümü ‘Wrong Crowd’.

Albümün tamamına baktığımızda büyük bir yapım başarısından söz etmek şaşırtıcı olmayacaktır. Değişik tarzlardan hoşlanan birçok kişiyi aynı potada, iyi beste ve sözlerle buluşturabilecek bir çalışma karşımızda.

Sırtımızı yaslayıp gönül rahatlığıyla dinleyebileceğimiz ve çağın müzikal motiflerini kendi duygu aktarımlarıyla kaynaştırmayı iyi beceren bir yetenek Tom Odell.

Kalabalıklar içerisinden iyi şarkılar çıkardığı gayet açık.

Tom Odell – Wrong Crowd

Tom Odell – Magnetised

Tom Odell – Concrete

What's your reaction?

tr_TRTurkish