Tolga Binbay’dan Öyküler: Gerisi Hep Rivayet

Bir öykü kitabı Gerisi Hep Rivayet. 2000’lerde yazılmış ve Öyküden Bir Bilet, Evrensel Kültür, Sanat Cephesi, Nikbinlik gibi dergiler yayınlanmış öykülerden oluşuyor. Maydanoz yapraklarına saklanan şarkılar, daha tomurcukken koparılan güller, bir mail grubu muharebesinde buluşanlar, güneşi tutuşturmaya kalkışanlar, bisikletine teneke bağlayanlar, sidikler içinde uyanılan daracık odalar ve fen lisesi koridorlarından psikiyatri kliniğine uzanan çeşitli rivayetler var içinde. Öyküler, geçmiş ve de ihtimaller üzerine çeşitli öyküler, çeşitli rivayetler.

“Gerisi Hep Rivayet” şehrin sokaklarında gezintilere çıkarıyor. Geçilen sokakların ya da mekanların hikayeleri, bir kaybın ardından gelen sessizliği, ıssızlığı ve acıyı bırakıyor. Kapalı, gri ve puslu, muhtemel ki yağmurlu bir havada güneşi arıyor bu öyküler. Yuri Gagarin, Nick Cave, Edward Popper gibi isimler ve şarkılar (örneğin Nancy Sinatra and Lee Hazlewood’un seslendirdiği 1967 tarihli Summer Wine) da eşlik ediyor bu gezintilere.

Öykülere yazarın mesleğinin, psikiyatrinin izleri düşmüş yer yer. Kendi kendine gülen doktorlar, absurd rüyalar, aklı karışanlar, dili dolananlar, dağılmanın eşiğinde gezinenler yer alıyor öykü kahramanları arasında.

“Rastlantı dediğin, bomboş sokaklarında bir şehrin, iki bisikletin çarpışması değil mi?” diye soruyor öykülerden bir tanesi. Bir diğeri ise hiç görmediği babasının fotoğrafıyla kavga ederken cenazesinde buluyor kendisini. Ankara’dan, karların arasından geçiyor ve İzmir’de Haziran sıcağında dünyanın güneşe doğru yörüngesinden çıkmış olabileceğinden şüpheleniyor.

Gerisi Hep Rivayet,

Yazar: Tolga Binbay

Yayınevi: Yazılama Yayınevi

What's your reaction?

tr_TRTurkish