The Rolling Stones Yeni Albümü “Hackney Diamonds” ile Geri Döndü

The Rolling Stones, 18 yıl aradan sonra orijinal materyallerden oluşan ilk yeni albümü “Hackney Diamonds” ile geri döndü.

Albüm, Stones’un 2016’daki blues cover koleksiyonu “Blue & Lonesome”dan ve 2005’teki orijinal şarkılardan oluşan “A Bigger Bang”den bu yana ilk albümü oluyor.

Grubun 26. stüdyo albümü “Hackney Diamonds”ın prodüktörlüğünü Andrew Watt üstlendi. 12 parçadan oluşan albümün kayıtları ise Los Angeles’da Henson Recording Studios, Londra’da Metropolis Studios, Nassau, Bahamalar’da Sanctuary Studios ve New York’ta Electric Lady Studios ile The Hit Factory/Germano Studios’da gerçekleştirildi.

Esasen albümün kayıt süreci ile ilgili önemli adımlar 2022’nin ortalarında Paul McCartney’nin gitarist Ronnie Wood’a grubun albümlerine devam etmesi için Andrew Watt’ı önermesi ve Mick Jagger’ın da Watt’ın uzun süreli gruplarla çalışmalarındaki yeni müzik üretme yaklaşımını takdir ettiğinden bu öneriyi kabul etmesiyle atılıyor. Grup Watt’ı 2022’nin sonlarında Electric Lady Stüdyoları’ndaki performanslarını izlemeye davet ediyor ve Watt aynı yılın kasım ayında Los Angeles’taki Henson Recording Stüdyoları’nda kayıt masasının başına geçiyor.

Albümde, Andrew Watt ile birlikte yazılan “Angry”, “Get Close” ve “Depending On You” dışındaki tüm parçalar Mick Jagger ve Keith Richards tarafından yazılıyor.

Albümde ayrıca Lady Gaga ve Stevie Wonder’ın yer aldığı “Sweet Sounds of Heaven”ın yanı sıra merhum davulcu Charlie Watts, eski basçı Bill Wyman, Elton John ve Paul McCartney ile Ringo Starr’ın katkıları da yer alıyor.

Bu iş birlikleriyle öne çıkan şarkılar; Paul McCartney’nin bas çaldığı “Bite My Head Off” ve Elton John’un piyano çaldığı “Get Close” ve “Live By the Sword”. Charlie Watts ile kaydedilen iki parça “Mess It Up” ve “Live By the Sword” dikkat çekiyor ki ikincisinde eski basçı Bill Wyman’ın da katkısı bulunuyor.

Albüm, grubun adına ilham veren Muddy Waters şarkısının Jagger/Richards cover’ı olan “Rolling Stone Blues” ile sona eriyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

The Rolling Stones, photo credit Mark Seliger

What's your reaction?

tr_TRTurkish