The National’dan Yeni Albüm Detayları ve İlk Tekli “Tropic Morning News”

Amerikalı alternatif rock beşlisi The National, dokuzuncu stüdyo albümleri “First Two Pages of Frankenstein”ı duyurdu ve ilk single “Tropic Morning News”i paylaştı. Taylor Swift, Phoebe Bridgers, Sufjan Stevens ve daha birçok sürpriz isimle karşılaşacağımız yeni The National albümü 28 Nisan’da dinleyiciyle buluşacak.

Duygusal melodilerle ve etkileyici bir anlatımla dinleyiciyi hikayesine kaptıracak çalışma, grubun sevilen kataloğunda yepyeni, heyecanlı bir sayfa. Prodüksiyonunu kendilerinin üstlendiği 11 şarkılık eser, New York’ta Long Pond stüdyolarında kaydedildi.

Phoebe Bridgers ve Sufjan Stevens’ın yanı sıra 2020’deki “Evermore” albümünde dünyalarının birleştiği sürpriz isim Taylor Swift de konuk sanatçılar arasında. Albümden çıkan ilk single “Tropic Morning News” ise Türkiye’de GRGDN Müzik desteğiyle tüm platformlarda yerini aldı.

Solist Matt Berninger, 2019 tarihli hit albümleri “I Am Easy to Find”dan sonra gelen bu yeni albümün üretiminde bir dönem gecikmeye sebep olduğunu itiraf etti: “Ne melodiler ne şarkı sözleri yazabildiğim, bir yıldan fazla süren çok karanlık bir noktadaydık. Her albüm kayıt sürecinde anksiyetik ve birbirimize karşı kavgacı yönlerimiz ortaya çıksa da bu sefer ilk kez bir şeylerin bitebileceğini hissettik”.

Dağılmak yerine -gitarist/piyanist Bryce Dessner’a göre- “İyileşmemizi beraber gerçekleştirdik. Bunun sonucunda vardığımız yer hepimize grubun yeni bir devri gibi geliyor”. Hayranların bileceği üzere, The National’ın özelinde, profesyonel ilişkiler ve ailevi ilişkiler iç içe: Dessner’la grubun bir diğer enstrümantalisti Aaron ve basçı Scott Devendorf’la baterist Bryan Devendorf, kardeşler.

 “First Two Pages of Frankenstein” grubun bu yenilenmiş enerjisini, kendileriyle özdeşleşmiş özelliklere aşılıyor: zarif bir müzikalite ve bu zarafetle zevklice çarpışan bilinçli aksaklıklar. “Grease in Your Hair” ve “Ice Machines” gibi şarkılar, daha önce canlı performanslarda çalarak seyircinin tepkisine göre keskinleştirdikleri besteler, Bon Iver ile bilinen Justin Vernon vokalleriyle ayrı bir single olarak çıkardıkları “Weird Goodbyes” ise, bu dönemdeki yaratıcılıklarının bir başka heyecanlandırıcı işareti. Aaron Dessner, “Benim için bu albümün gücü, özüne aşıladığımız eforun, sihirli kazalarla birleştiği anlarda” diyor.

Kısmen Hamburg’da canlı kaydedilen “Tropic Morning News”, Bryce Dessner’ın yönlendirdiği London Contemporary orkestrasının yaylı pasajlarıyla ince ama etkili bir elegans ve hacim kazanıyor. Yeni balatla ilgili Aaron Dessner, şöyle diyor: “Matt, depresyonunun derinliklerindeyken bize bu besteyi getirdiğinde, bir dönüm noktasıydı. Sözleri Bob Dylan’ı anımsatıyor. Çalması aslında çok eğlenceli bir parça. Hepimize iyi geldi, yeniden canlandık”.

The National’ın birçok şarkısı gibi Berning’in eşi Carin Besser’ın sözlerine katkıda bulunduğu “Tropic Morning News”un ismi, Besser’ın yarattığı sarkastik bir tabir. “Tropikal sabah haberleri” olarak çevrilebilecek cümle, İngilizce’de bazen “doomscrolling” olarak anılan, hepimizin içine medyada üzücü haberler girdabına kapılma eylemini anlatıyor. “Her sabah dünyayla ilgili maruz kaldığımız bu korkunç bilgilere bu kadar ışıltılı bir şekilde hitap etme çelişkisi bana ilginç geldi” diyor Berninger, “kendini ifade edememekle ilgili bir şarkı. Dünyanın mevcut korkunçluğunun gürültüsünde boğulurken, en yakınındaki insanlarla istediğin gibi iletişim sağlayamamakla ilgili”.

1999’da kurulan The National, Billboard 200 listesinde beş kere en iyi 10 albüm arasında bulunma başarısına ve 2017 çıkışlı “Sleep Well Beast” için En İyi Alternatif Albüm Grammy’sine sahip.

28 Nisan 2023’de çıkacak yeni albüm “First Two Pages of Frankenstein”dan ilk tekli “Tropic Morning News”, Türkiye’de GRGDN Müzik desteğiyle tüm platformlarda.

Fotoğraf: Josh Goleman

tr_TRTurkish