The National’dan Sürpriz Yeni Albüm Geldi: “Laugh Track”

The National, geçen nisan ayında yayımlanan albümü “First Two Pages of Frankenstein”ın ikinci yarısı niteliğindeki sürpriz yeni albümü “Laugh Track” ile yaklaşık beş ay sonra geri döndü. Phoebe Bridgers, Rosanne Cash ve Bon Iver’in de yer aldığı yeni albüm şu anda yayında.

Basın açıklamasına göre, Laugh Track’teki şarkılar Frankenstein’dakilerle birlikte yazıldı ve grubun 2022 turnesi sırasında canlı bir ortamda çalışıldı. 2023’e girerken Frankenstein’ı yayınlamaya karar verdiler, ancak Laugh Track için melodiler üzerinde çalışmaya devam etmeyi seçtiler ve nihayetinde albümdeki 12 parçanın dokuzunu yapımcı Tucker Martine’in Portland, Oregon’daki stüdyosunda “doğaçlama” oturumlar sırasında kaydettiler.

Son birkaç parça Frankenstein’ın yayın döngüsü sırasında tamamlandı ve yeni albümün kapanışı olan “Smoke Detector”, The National’ın 5 Haziran 2023’te Vancouver’da vereceği konserin soundcheck’i sırasında kaydedildi. Frankenstein yayımlanırken “Laugh Track”in bitirilmesi hakkında konuşan grubun gitaristi Bryce Dessner, süreci “yoğun” olarak tanımladı: “‘Bununla ne yapıyoruz’ sorusuna yeniden odaklanmak çok kolay değildi ama oldukça organik bir şekilde ortaya çıktı… Canlı enerjisini yakalamak için biraz daha zaman vermek bize fayda sağladı. Şu anda grubun sesi böyle.”

Grubun solisti Matt Berninger ise yaptığı açıklamada “Laugh Track bizim bu uzun mutasyon döneminden çıkışımızı temsil ediyor” dedi. Frankenstein’ın tanıtımı sırasında Berninger, pandemi sırasında yaşadığı depresyon ve o dönemde grubun geleceğine yönelik şüpheler hakkında açık konuşmuştu. Ancak şimdi grup, motorlarının çalışmasını sağlayan şarkı sanatının iş birlikçi büyüsüne bir kez daha ulaşmış görünüyor. Berninger, “Bundan sonra ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok, ama bir derinin, bir dış iskeletin dökülmesi gibi hissediyorum,” dedi. “Bu gerçekten eğlenceli. Hepimiz krizalitten çıkmış ve artık ne tür bir yaratık olduğumuzu anlamaya hazır hissediyoruz.”

The National, photo by Graham MacIndoe

tr_TRTurkish