The Coral’dan Mesafeler Arasına Köprü

2003 albümleri ‘Magic & Medicine’i almıştım. Nereden duyduğumu hatırlamıyor olsam da uzun süre dinlemiş, tavsiye etmiş ve takibime almıştım.

Ardından yayımladıkları Nightfreak and the Sons of Becker (2004), The Invisible Invasion (2005), Roots & Echoes (2007), Butterfly House (2010) hepsi de başarılı ve karakteristik özelliklerinin üstüne koyarak sergiledikleri albümler olarak dikkatleri çekmeyi başarıyordu.

Birçok başarılı şarkının yer aldığı çalışmalardı bunlar ve tabii ki grubun kilometre taşlarını oluşturuyordu. Fakat ben konuyu hızlı bir şekilde 2014 yılına ve o yıl çıkan ‘The Curse of Love’a getirmek istiyorum.

The Coral’ın yeni albümünü dinledin mi? Bir an önce dinlemelisin diye bir mesaj. Böyle haberlere can kurban. Hareketlenip bulmaya çalışıp ertesi akşam da albümü edinmenin verdiği keyifle oturup The Coral’a emanet ediyorum ruh hâlimi.

Yetmişleri hatta dahası, Jim Morrisson’u canlandırdıklarını düşündüğümü hatırlıyorum. Albüm bambaşka yerlerde yüzüyor ve dinlemeye devam ettiğinizde olduğunuz yere mıhlanmanızı sağlayan sihri hissediyorsunuz. Bir bakımdan da müzikal kimliklerinin olgunlaştığının ispatı gibi. Ne yapmışlar, ne etmişler derken albüm birkaç gün hatta dahasında da defalarca dönmeye devam ediyor.

Anlatmak istediğim şeye bu kadar geriye sararak girmemin sebebi The Coral’ın yeni albümü için de buna yakın bir hadise yaşamamdır. Çıkmış mı yeni albüm? Tamam hemen dinliyorum ve hâlâ dinliyorum.

İngiliz indie-rock grubu The Coral’ın sekizinci albümü ‘Distance Inbetween’. Bir önceki ‘The Curse of Love’ın dizdiği taşlardan yürümeye devam ediyor ki bu hoşuma giden hususlardan yalnızca bir tanesi. Tercih edilen tonlar ve ortaya çıkan atmosfer altmış ve yetmişlerin saykodelik yoğunluğunu tertemiz yansıtıyor. Tabii bunu yaparken kendi ruhlarından üfledikleri çok fazla detay da karşımıza çıkıyor. Dün ile bugünü birbirine yedirirken dengeyi sağlamayı da başardıkları görülüyor.

Albümün bir bütün olarak hazmedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde bir dinleme yaptığınızda bulunduğunuz ortamı bir solucan deliğinden geçirip biraz eğip büktükten sonra tekrar ve usulca aynı yere bırakılacaksınız.
Ama yok ben o kadar vakit ayıramam diyorsanız ve bu tecrübeden mahrum kalacaksanız da bir kaç parçayı öne çıkarmaya çalışabiliriz. Açılış parçası ve görevini layığıyla yerine getiren ‘Connector’ albüme adını veren ve çok da iyi olmuş dedirten ‘Distance Inbetween’. Oradan ‘It’s You’ ve ‘Beyond The Sun’. Tekrar başa döndüğümüzde koro vokalleriyle ‘White Bird’ albümden çıkan ilk tekli olan ‘Chasing the Tail of a Dream’. Bu kadar geçmiş aromalı tınılarla donanmış bir çalışmanın vokal karakteristiklerini mühürleyip parmak uçlarında yürüyen ‘She Runs The River’ ve ardından ‘Fear Machine’ bütün hakkında ipuçları olarak sıralanabilir.

The Coral 2000’lerin başından bu yana iyi müzik yapmayı ve bunu ileri itmeyi de başaran gruplardan biri. Tekrar tekrar dinlenebilecek parçalar yapmayı da iyi biliyorlar ve yeni albümde de bunu bir kez daha gösteriyorlar.
‘Distance Inbetween’ kendini defalarca dinletecek ve birçok mesafeye köprü olabilecek özellikleri içeriyor.
Albüm çıktı evet, o zaman dinleyin ve mesafeleri kapatın.

The Coral – Connector

https://www.youtube.com/watch?v=jXG0tNPBWWM

The Coral – It’s You

https://www.youtube.com/watch?v=ZwYy8SKLQ58

What's your reaction?

tr_TRTurkish