Terk Edilmiş Oz Büyücüsü Parkı

Oz Diyarı tema parkı 1970’de açıldı ve Zümrüt Şehir kapılarını kapatmadan önce de on yıl boyunca açık kaldı.

Açılışta 20 binin üzerinde ziyaretçisi vardı ve misafirler Gale evini vuran kasırgayı yaşıyor, sarı tuğlalı yoldan aşağı kol kola zıplıyor ve Korkak Aslan, Teneke Adam ve Batı’nın İyi Cadısıyla vakit geçiriyordu.

Günün sonunda bir balon yolculuğuyla Zümrüt Şehir tamam gezilebiliyordu. (gerçekte sadece modifiye edilmiş bir teleferik) Ziyaretçiler Kuzey Carolina Beech Dağları zirvesinde dururken aynı zamanda parkın inanılmaz görüntüsüne de hâkim olabiliyorlardı.

Maalesef, parkın arkasındaki yaratıcı güç Grover Robbins tüm yaşananların üzerine son derece üzücü bir şekilde açılıştan sadece birkaç hafta önce öldü.

1_abandoned Wizard of Oz theme park

Park her nasılsa yine de başarılı oldu, ilk yıl Güneydoğu’da bir cazibe merkezi oldu. Ondan sonra ise her şey yokuş aşağı gitti. 1975 yılında gizemli bir yangın Zümrüt Şehir ’de büyük tahribata neden oldu. Judy Garland’ın filmde giydiği elbisenin de olduğu müze de dâhil olmak üzere…

Beş yıl sonra, 1980’de park iyiliği için kapandı. Bir nevi…

Bir zamanlar terk edilen park, bugün “Oz Sonbaharı” için yılda bir kez açılıyor, eski çalışanlarla, eski ve yeni ziyaretçiler kaynaşıyor. 2009’da 8 bin kişi katıldı ve o zamandan beri her yıl daha fazla karakter ve satıcı kendini gösteriyor.

Dahası da var; Özel bir gün geçirmek isteyen ziyaretçiler Dorothy’nin evini kiralayabiliyor. Ev, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kiralamak için kullanılıyor. İnternet sitesine göre: “Beech Mountain’ın tepesinde saklanmış bu mükemmel, özel çiftlik, antik bir mutfak ve oturma odası, 3 yatak odası, 1 banyo, kuştüyü yorganlar, tüm gereçler, harika görüntüler ve bir sürü macera içeriyor.”

Next Weekend This Abandoned Wizard of Oz Theme Park Will Open

Fotoğrafçı Seph Lawless’ın viran parkı keşfetmek ve tuhaf araziden kalanları fotoğraflamak için fırsatı oldu. Lawless projesi hakkında şunları söyledi:

“Çalışmam, yok olma nedenini bulma umuduyla ülkenin ölü parçalarını ve Amerika’nın terk edilmiş birçok yerini belgeleyen, Amerika’nın Otopsisi denilen çok daha büyük temalı bir projenin parçası. Genellikle çok ilişkilendirilebilir ve izleyiciye nostaljik gelecek bir tema. Ben kitabım Bizarro için en güzel 10 terk edilmiş eğlence parkını fotoğraflamak için yola çıktım. Bir dağın tepesinde gizlice oturmak,  Doğu ABD dışındaki en yüksek dağ zirvelerinden biri.. Yani orada olmak neredeyse başka bir gezegene inmek gibi. Bu gerçeküstü ve bütünüyle güzel oldu. “

Tamamen köhne olmasına rağmen ve son birkaç vidası sayesinden bir arada duran Oz Diyarı hala hayranları için turistik olarak görülmeye değer bulunuyor. Ancak, gitmeye karar verirsen, benzersiz olmasına karşın ürkütücü bir deneyime hazır olun.

Next Weekend This Abandoned Wizard of Oz Theme Park Will Open

Popsugar için bir yazı kaleme alan Kelsey Garcia Doroty’nin evideki macerası hakkında şunları söylüyor;

“Her gece, gece yarısı eski bir guguklu saatten gelen küçük bir ses –“Somewhere Over the Rainbow”–  koridorda geziniyor.  Bozuk seslerle ve inanılmaz ürkütücü söylenen eski şarkı dışında; o Xanax üzerindeki “Over The Rainbow Somewhere” gibiydi. Bir akşam somurtkan yaşlı bir adam kapımızda görünüverdi.

O sarhoştu ve sürekli ön kapıya vurduğunda babam uyandı.

Ve evin bodrumunda o devam ediyor, “There is all was”: Batının kötü cadısı, eğlence sürüşlerine ait vagonlar, yer altında bir yere yönlendiren kavisli sarı bir rampa…

Ve hayır, biz onun nerede olabileceğini bulmayı umursamadık.

3_abandoned Wizard of Oz theme park

Fotoğraflar: roadtrippers.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish