Tekila Yağdıran Bulut

Bilim, hayatımıza bilgisayarlardan antibiyotiklere, uzay yolculuğuna kadar inanılmaz keşifler ve yenilikler getirdi. Fakat bilim, bu son yaratımıyla yepyeni boyutlara ulaşmış olabilir: Yağmur yağdığında içebileceğiniz tekile üreten bir kapalı alan bulutu.

Ciddiyetsizliği bir kenara bırakırsak, bulut aslında oldukça güzel. Bulut, Meksika Turizm Tanıtım Konseyi tarafından, Urban Spree Sanat Galerisindeki enstalasyonun bir parçası olarak, ABD pazarlama ajansı LAPIZ ile birlikte oluşturuldu. Hareket ediyor, gerçek bir bulut gibi davranıyor ve evet, aslında bir bardakla yakalayabileceğiniz tekila damlaları yağdırıyor.

Bulut, tekila yağdıran bir buğuya dönüşmesi için ideal frekansta titreşen ultrasonik nemlendiriciler kullanılarak oluşturuldu.

Ardından doğru koşullar altında sis, tatlı, lezzetli, alkollü yağmur damlaları haline dönüşebiliyor. Enstalasyonun parçası olan gök gürültüsü ve şimşek, ustaca bir arka plan ışıklandırma ve ses tasarımı sayesinde gerçekleşiyor.

Projenin amacı, bulutlu Berlin’de yaşayan Almanları, berrak Meksika’da tatil yapmak için teşvik etmek. Enstalasyon bu amaçla hava raporlarıyla da senkronize edildi ve böylece Berlin sokaklarında yağmur yağarken içeride tekila yağdı. Almanya, dünya tekila pazarında ikinci büyük ihracat pazarı olması nedeniyle hedef kitle olarak belirlenmiş.

kapak fotoğrafı:  Visitmex/YouTube

mnn.com

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish