Tarkovsky’nin Polaroidleri Açık Artırmaya Çıkıyor

Tarkovsky’nin çektiği polaroid fotoğraflar ekim ayında Londra’da açık artırmaya çıkarılıyor. Koleksiyon 257 fotoğraftan oluşuyor.

Sergei Eisenstein’den sonra adı en çok duyulan Rus sinemacılardan Andrei Tarkovsky’nin Rusya’da ve 1984 yapımı filmi “Nostalghia” üzerine çalışırken İtalya’da çekmiş olduğu polaroid fotoğraflar Londra’daki Bonhams Müzayede Evi’nde satışa sunulacak.

Yönetmenin oğlunun kararıyla 29 farklı grup halinde satılacak olan koleksiyon, 257 fotoğraftan oluşuyor.

2929

Toplam 500 bin sterlinden fazla gelir elde edilmesinin beklendiği fotoğraflar 2 Ekim’den, müzayadenin gerçekleşeceği 6 Ekim gününe kadar Bonhams müzayede evinde sergilenecek.

3000

TRIER’IN ‘TANRI’SI

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’in tanrı olarak nitelendirdiği Tarkovsky, “Solaris”, “Stalker” ve “Mirror” adlı filmleriyle 70’li yıllara damgasını vurdu.

2955

Son filmi Offret’in (Kurban) çekimlerini 1986’da İsveç’te, Ingmar Bergman’ın ekibi ile tamamlayan yönetmen aynı yıl Cannes Film Festivali’nde tam dört ödül aldı. 28 Aralık 1986 tarihinde, Paris’te akciğer kanseri nedeniyle hayata veda eden Tarkovsky’e 1990’da “sinema sanatına olağanüstü katkısı, evrensel insani değerleri ve hümanist düşünceleri olumlayan yenilikçi filmleri” nedeniyle Lenin Ödülü verildi.

TARKOVSK1

gazeteduvar.com.tr

tr_TRTurkish