Tarihi Japon Animeleri İnternette

En eski Japon animasyonu, kötü bir alışveriş yapan bir samuray’ın komik hikayesini anlatıyor. 2008’de Osaka’daki bir antika dükkânında  keşfedilen “The Dull Sword” ya da “Namakura Gatana”, kahramanın yeni, ağır silahını kullanmaya yönelik başarısız girişimlerine odaklanarak, iki dakika boyunca mizahi anlar yaşatıyor. 

Kısa animasyon, animenin öncüsü Jun’ichi Kōuchi tarafından 1917’de üretildi ve yüzüncü yıldönümünü kutlamak için geçtiğimiz günlerde, Japonya Ulusal Film Merkezi’nin girişimiyle 1917-1941 yılları arasında yapılmış 60 eski animasyon filmi internet sitesinde paylaştı.

İnternet sitesinde yer alan animasyonların çoğu sessiz. Diyalog içerenlerde ise İngilizce alt yazı seçeneği var. Filmler fabl, tarihi drama ya da propaganda gibi tarzlara ayrılmış ve çeşitli animasyon tekniklerine ve hatta dans, uyku, yemek ve uçmak gibi eylemlere göre de kategorize edilmiş.

Koleksiyonda, uzun metraj animasyon filmin ataları olarak kabul edilen on yönetmene ait filmler bulunuyor. Bu yönetmenler, bugünün animasyon dünyasını şekillendirmiş isimler.

Japonya Ulusal Modern Sanatlar Müzesi’ne bağlı olan kurumun koleksiyonu buradan incelenebilir.

Kaynak: Hyperallergic

What's your reaction?

tr_TRTurkish