Tarih Vakfı, İstanbul’un Mutfak Tarihini Araştırıyor

Tarih Vakfı, Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları kapsamında  Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mutfağını ele alıyor.

Programda yemek tarihçiliği konusunda önemli isimler malzemelerden tariflere ve sofra düzeni gibi yemek konusunda çok çeşitli konularda bilgilerini paylaşacaklar.

‘Mutfak ve Kültür: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Yemek Tarihi’ başlığıyla gerçekleşecek konuşma, 19. yüzyıl Osmanlı sarayının ve Cumhuriyet dönemi İstanbul’unun mutfak kültürüne odaklanacak. Seminerin konuğu ise yemek tarihçisi Özge Samancı. Tarihçi, 19. ve 20. yüzyıllardaki İstanbul mutfağının aşçılarını, alışkanlıklarını ve yemek çeşitlerini anlatacak. Saat 18:00’de başlayacak seminere katılım ücretsiz.

Özge Samancı Kimdir?
Özge Samancı lisans ve yüksek lisans çalışmalarını 1995 ve 1998 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Paris’te Ecole Des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) Türk ve Osmanlı Araştırmaları bölümünde 19. Yüzyıl İstanbul Mutfak Kültürü alanında doktora çalışmasına başladı. Araştırma alanı 19. yüzyıl İstanbul ve Osmanlı Saray Mutfak kültürü olan Samancı, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde Yiyecek Tarihi, Yemek ve Gastronomi Tarihi alanlarında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish