Sürükleyici ve Akılda Kalıcı Bir Lisan: Congulus “Bozkır”

Boğaç Gökmen

2016 yılından bu yana, synthesizer ve elektrik gitarda Cihan Önder, bas gitarda Emre Açıkgöz ve davulda Tayfun Gür kadrosuyla müzik yapıyor Congulus.

Alternatif müzik sahnesinde boy göstermeleri ise yine aynı yılın sonlarında yayımladıkları ‘Kış Ayının Kabusu’ isimli sekiz parçalık demo albüm ile olmuş. Birçok şehirde verdikleri konserler neticesinde adını duyuran üçlü, 2017 yılında da ‘Demirci Sessions’ adıyla dijital mecralarda yayımlanan bir de üçleme video çalışmasına imza atmış.

Geçtiğimiz Mart ayı başında ise ilk demoda yer alan kayıtlara eklenen şarkılarla ortaya çıkan ilk albümleri “Bozkır”ı piyasaya süren Congulus, dikkatleri üzerine çekiyor. Üçlünün, estrümantal rock kulvarının cazip psychedelik renkleri ve melodik çeşitliliğle öne çıkan müzikal tavrı, sağlam ve içi dolu bir atmosfer yaratmalarını sağlıyor.

Resim

Congulus ismini, Anadolu’da uzun kış gecelerinde, soba başında çocuklara anlatılan Gulyabani hikâyelerinden alan grup, albümde bulunan 11 şarkıyla tüm bu hikâyeleri derin, sürükleyici ve akılda kalıcı bir lisanla aktarıyor.

Müziklerinde, katmanlardan başlayarak bütünü oluşturan tüm detaylarda Anadolu ezgilerinden türlü desenlere rastlamak mümkün. Parçalar karakteristik bir ahenkle bir araya gelirken dahası iş tamamına erdiğinde de aksak ritimler ve akışkan, güçlü riffler eşliğinde yoğun, duygu yüklü, müzikal bir atmosfer yer ediyor zihinde.

Birbirinden bağımsız tarzların senteziyle vücut bulan, hissiyat olarak da uçsuz bucaksız bir bozkırda ama gece ama gündüz, farklı sahnelerde ortaya çıkan, zaman zaman da tezatlar oluşturan ilgi çekici öyküler onlarınki.

Melodilerin kendi sözcüklerini türettiği bir zeminde, coğrafya ve kültür iklimiyle kol kola ilerlediği hissedilen “Bozkır”, dinleyicinin yol aldıkça içine gireceği, kendi öykülerine arka fon oluşturacağı şarkılarda tam da bu atmosferin ortasında kendini bulacağı bir albüm.

What's your reaction?

tr_TRTurkish