Bir ‘Süper Tanıyıcı’ Olabilirsin

Gördüğün birinin yüzünü daima aklında tutabiliyor musun? Eğer öyleyse, sen bir ‘Süper Tanıyıcı’  olabilirsin.

Bazı insanlarda bulunan bu üstün yetenek birkaç yıl önce keşfedildi ve dünya nüfusunun sadece %1 ya da 2’sinde bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırma, Harvard Üniversitesi ve University College London tarafından yapıldı. 2009’da yapılan bir çalışmada Süper Tanıyıcılar’ın varlığı iddiası ile ilgili olarak dört konu tespit edildi. Araştırmaya katılan Süper Tanıyıcılar, onlara tamamen yabancı yüzleri ilk gördükleri andan yıllar sonra da tanıdığında, hepsi örnek olarak kabul edildi.

İngiltere’de, Greenwich Üniversitesi’nde bazı   araştırmacılar, daha fazla süper tanıyıcı bulmayı ve böylece onların beyinlerindeki özel durumu daha iyi anlayabilmeyi umuyorlar. Onlar bu kadar kişiyi nasıl doğru olarak tanıyabiliyorlar ve potansiyel suçları aydınlatmak için bu yetenek nasıl kullanılır, gibi soruların cevaplarını arıyorlar.

Bu yüzden, insanların süper tanıyıcı olup olmadığını anlamak için bir test geliştirdiler.

Testte, sol üst köşede bir sayaç saniyeleri sayarken bir adamın fotoğrafına bakıyorsunuz ve süre sonunda adamın yüzü kaybolup seçenekler çıkıyor. Doğru seçeneği işaretleyip ilerliyorsunuz.

Are_you_a_super_recogniser_

super recognizer test

Eğer bir “Süper Tanıyıcı” olup olmadığını görmek istiyorsan sen de teste katılabilirsin

What's your reaction?

tr_TRTurkish