Siyah Tavşan, Hardal’ın “Bir Yağmur Masalı” Şarkısını Yorumladı

Siyah Tavşan, Hardal’ın “Bir Yağmur Masalı” Şarkısını Yorumladı

Memleket alternatif/progresif rock sahnesinin dikkat çeken gruplarından Siyah Tavşan, Hardal grubunun “Bir Yağmur Masalı” şarkısı ile huzurlarınızda.

Gitarda Yezdan Rohat Köneş, bass gitarda Hakan Necmettin Azman ve vokal/gitar/klavyede Denizalp Şimşek’ten oluşan grup, Beyza Doğuç ile bir araya gelerek 70’lerin sonu ve 80’ler boyunca kıymetli eserler ortaya koymuş progresif/psikedelik rock grubu Hardal’ın “Nasıl ? Ne Zaman?” albümünde yer alan “Bir Yağmur Masalı” isimli şarkısını yeniden yorumladı.

Grubun bu yeni dokunuşlarıyla, müzikal olarak orijinalinde ağırlıklı gitar alt yapılı olan ve döneminin psikedelik/progresif ruhunu taşıyan şarkı, klavye altyapılı ve alternatif rock tınılarına yaklaşan bir şekilde yeni ve farklı bir soluk alıyor.

Şükrü Yüksel’in sözleri ve bestesiyle aslında her insanın yolculuğunu anlatan “Bir Yağmur Masalı”, dünyaya geliş sebebini merak eden, sorularına cevaplar arayan, bu soruların tam cevaplarını bulamasa da yolculuğun kendisinden zevk almayı öğrenen ve olgunlaşan bir insanın hikayesini anlatırken, sözleri ve müzikal elementleriyle döneminin en güçlü eserlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Şarkının gitar altyapılı kısımlarını klavye altyapılı tınılarla değiştirmelerine ve şarkının akışını daha çağdaş bir tarzda yeniden icra etmelerine rağmen gitar solosu ve temel davul-bass yürüyüşleriyle şarkının orjinal psikedelik/progresif yapısını korumaya özen gösteren grup, genç sanatçıların Türkiye’de progresif rock kültürünü canlandırmak, bu müziğin köklerini tanıtmak ve bu mirası devam ettirmek bakımından önemli bir işe imza atıyor.

tr_TRTurkish