Sibiryalı Küçük Kızın Film Gibi Macerası

Geçen ay Sibirya’da dört yaşındaki Salgana Salchuk, sabah uyandığında büyükannesinin hareket etmediğini fark etti. Gözleri görmeyen büyükbabası onu yardım çağırması için gönderdi. Salgana, aşırı soğuk ve karanlıkta, sabah 5’te evden çıktı. Bir at kızağı ve donmuş bir nehir izini takip etti, karda sürüklenerek mücadele etti ve ateş yakması için yalnızca bir kutu kibriti vardı.

Saglana

Beş mil uzaklıktaki en yakın komşusunun evine varması birkaç saat sürdü ve şans eseri o bölgenin sığır çiftliklerine musallat olan kurt sürülerinin hiçbiriyle karşılaşmadı. Oraya vardığında sağlık ekibi çağrıldı. Kızın kontrolleri yapıldı.

Bölgedeki arama ve kurtarma sorumlusu Semen Rubtsov, Salgana’nın bu zorlu yolculuğu yapma kabiliyetine övgüde bulundu ve Sibirya Times’a şunları söyledi:

Yolu biliyordu ve süratle hareket etti. Onun varması bir yetişkinden daha kolay oldu. Bu zamanda gündüzler sıcaktır ve kar erir, ancak geceleri donar ve yüzeyde kabuk bulunur. Bu ağırlığı sayesinde kabuğun kırılmadığı anlamına gelir. Çok sıkı giyinmişti. Üzerinde koyun derisi giysiler vardı. Koyun derisiyle ayakları sıcak kaldı. Ve standartlarımıza göre aşırı soğuk değildi, sadece eksi -29 derecec sıcaklık vardı. Bu genellikle kış için sıcak demektir.

Rustov, Salgana’nın bir kurt sürüsüyle karşılaşması halinde ağaca tırmanmasının da kolay olduğunu ekledi.

Frozen river

Salgana, hiç korkmadığını, sadece çok acıktığını söyledi. “Sadece yürüyordum, yürüyordum, yürüyordum. Ve nihayet oraya vardım. “

Salgana’nın yaşadığı bu macera dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde ses getirdi.
Eğitim danışmanı Rae Pica’nın bu konudaki görüşleri şu şekilde oldu:

Riskten korkarak büyüyen çocukların problemlerle baş etmeleri kolay olmayacaktır. Onlar esnek olamayacaklar. Hayatın getirdiği risklerle karşılaştıklarında becerikli davranamayacaklar. Birçoğu dağılacak. Ve korku içinde büyüyen çocuklar mı? Bu sadece sorun demek!

Bu arada Salgana’ya dönersek, yaşadığı macera bambaşka bir gerçeği de su yüzüne çıkardı. Ne yazık ki, o sırada başka bir bölgede at sürüsü güden Salgana’nın 31 yaşındaki annesi Eleanora, çocuğu için gerekli güvenlik tedbirlerini almadan, büyük ebeveynlerinin yanına bıraktığı düşüncesiyle yetkililer tarafından soruşmaya tabii tutuluyor ve bir yıllık bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

Saglana in social care centre

kaynak

tr_TRTurkish