Salvador Dalí’nin Sürrealist Şarap Rehberi Yayınlandı

Son olarak 1978’de yayımlanan The Wines of Gala, Salvador Dalí’nin şarap üzümleri ve kökenleri üzerine  eksantrik bir rehberi.

Dalí’den toplanan ve oluşturulan 140’tan fazla resim ve kolajla dolu olan kitap, TASCHEN’ın sanatçının yemek kitabı Les Diners de Gala’nın yeniden basımının ardından gelen çok başarılı bir fikir.

Dali’nin eserlerinde sürekli bir referans noktası olan Jean-François Millet’in The Angelus’una ek olarak, görsellerde Bacchus benzeri bir yavru kedi ve Dali’ye özgü bir ‘canlı tablo’ görüntüsü vardır.

Dalí, duygularını, anılarını ve rüyalarını temel alan sanat eserleri oluşturmasına uygun olarak, kitaptaki şarapları ruh halini nasıl etkilediğine göre düzenliyordu.

“Şüphelerin Şarapları”, “İmkânsız Şaraplar” ve “Işık Şarapları” gibi bölüm başlıklarını da içeren yaratıcı sınıflandırmalarla kitapta yer alan bölümlerin birinde, Dalí’nin duygusal tecrübelere göre şarap sipariş verme yöntemi, sanatçının ünlü sözüyle aktarıldı: Gerçek bir uzman şarap içmez, onun sırlarının tadına bakar.

itsnicethat.com/

tr_TRTurkish