Salt’ın, Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği “Bilinmeyene Doğru” sergisi 28 Mayıs – 14 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleşiyor

Salt’ın Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği sergisi Bilinmeyene Doğru, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, bilinenin ötesine, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor. Sanatta belgesel ve arşivin güncel olanla değişen, canlı yapısının öne çıktığı sergi; toplumsal iktidar mekanizmaları ile gündelik yaşam, müesses tarih ile öznel bellek, bilgi rejimleriyle bilinçdışı arasındaki gerilim ve çelişkilerin izini sürüyor.

Salt’ın, Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği Bilinmeyene Doğru sergisi 28 Mayıs – 14 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleşiyor.Varşova Modern Sanat Müzesi Video ve Film Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan sergi; 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, bilinenin ötesine, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor.

Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarına yayılan Bilinmeyene Doğru sergisinde Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska’nın işleri yer alıyor. Adını, Deimantas Narkevičius’un, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıl dönümü vesilesiyle ürettiği işinden alan sergi, eski Doğu Bloku’ndan günümüz Doğu Avrupa’sına uzanan bir toplumsal panorama da sunuyor.

Anlatımsal olandan deneysel ve buluntu filme hareketli görüntünün farklı formlarını barındıran Bilinmeyene Doğru, belgesel ve arşivin, gerçekliğin sabit ve nesnel bir temsili değil, bilinmeyene aralanan bir kapı olduğu fikrini temel alıyor. Sanatta belgesel ve arşivin canlı ve değişen yapısının öne çıktığı sergi; toplumsal iktidar mekanizmaları ile gündelik yaşam, müesses tarih ile öznel bellek, bilgi rejimleriyle bilinçdışı arasındaki gerilim ve çelişkilerin izini sürüyor.

Salt Beyoğlu’nun Forum, Kış Bahçesi ile ikinci ve üçüncü katlarına yayılan sergi, Salt Galata’da Enthusiasts Archive [Müptelalar Arşivi] ile devam ediyor. Salt Galata, Bilinmeyene Doğru kapsamında, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska’nın, 1970’li ve 80’li yıllarda Polonya’da faaliyet gösteren amatör ve gayriresmî film kulüplerine ilişkin bu kapsamlı arşiv projesinden 10 filmlik bir seçkiye yer veriyor. Üretildikleri dönem itibarıyla, idealleştirilmiş toplum ve sanat algısına gündelik hayatın ve deneyselliğin içinden bir yanıt niteliği taşıyan Müptelalar Arşivi, arşivin kamusal işlevi, anlatıları dönüştürücü etkisinin yanı sıra sanatta kamusallık ve mülkiyete dair açılımlar da barındırıyor.

Bilinmeyene Doğru, Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ile Varşova Modern Sanat Müzesi Baş Küratörü Sebastian Cichocki tarafından, Modern Sanat Müzesi Filmoteka Küratörü Łukasz Ronduda’nın danışmanlığında programlandı; yazar ve editör Eda Sezgin’in iş birliğiyle hazırlandı. Sergiye eşlik edecek kamu programlarının ayrıntılarına sergi süresince saltonline.org ve Salt Online sosyal medya hesaplarından erişilebilir.

Beyoğlu

Diane Severin Nguyen

IF REVOLUTION IS A SICKNESS [EĞER DEVRİM HASTALIKSA], 2021, 18’53’’

Nathalie Djurberg

Monster [Canavar], 2011, 5’01’’

Agnieszka Polska

The Thousand-Year Plan [Bin Yıllık Plan], 2020, 27’54’’

Józef Robakowski

Impulsator [Dürtümatik], 2000, 2’33’’

Duncan Campbell

Arbeit, [Görev], 2011, 41’

Deimantas Narkevičius

Into the Unknown [Bilinmeyene Doğru], 2009, 17’01’’

Shana Moulton

MindPlace ThoughtStream [MindPlace DüşünceAkışı], 2014, 11’57’’

Jananne Al-Ani

Shadow Sites I [Gölge Alanları I], 2010, 14’22’’

Oleksiy Radinsky

Circulation [Ring Hattı], 2020, 11’30’’

Galata

Neil Cummings, Marysia Lewandowska

Enthusiasts Archive [Müptelalar Arşivi], 2002Program

Fatma Çolakoğlu

Sebastian Cichocki (Varşova Modern Sanat Müzesi)

Danışman

Łukasz Ronduda (Varşova Modern Sanat Müzesi)

Sergi Metinleri ve Editoryal Çalışma

Eda Sezgin

Tasarım ve Prodüksiyon

Emirhan Altuner

Proje Asistanı

Gül İçel

İngilizce Çeviri

Oğul Girgin

Altyazı

Eceworx

Sergi Kurulumu

Eray Özcan, Mustafa Hazneci, Fiksatif, 3T Reklam

İş Birliğiyle

Varşova Modern Sanat Müzesi

Katkılarıyla

JOTUN Boya ve  Petra Halı

Teşekkürler

Joanna Mytkowska, Sebastian Cichocki, Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings, Marysia Lewandowska, Adrian Antoniewicz, Łukasz Ronduda

tr_TRTurkish