Reklamlarda “Kadınlar Obje Değildir”

Son zamanlarda, kısa bir video ortaya çıktı ve internet dünyasında yayılmaya başladı.

“Biz #WomenNotObjects’iz” sloganıyla ortaya çıkan proje, kadınları müstehcen pozlarla veya az giyimli olarak gösteren reklamların bir montajını gerçekleştirdi.

Video da reklamlarda soyunmuş kadınları gösteriyor ancak bu reklamlardaki bazı anlamsızlıklara dikkat çekerek içerik hakkında alaycı yorumlar yapıyor. Video “kadınları nesneleştirme” arama terimi kullanılarak bulunan görsellerden oluşturuldu. Genel olarak videonun görevi basittir: Reklam ajanslarının dikkatini çekerek bir umut dalgası yaymak ve pazarlamacıların kadınları reklamlarda bir obje olarak kullanmasını durdurmak.

2011’in yılbaşı sabahında, reklam sektöründe yönetici olan Madonna Badger, 3 kızını ve ailesini evinde çıkan bir yangında kaybetti. Bu trajedinin yaraları hiçbir zaman geçmeyecek olsa da Bagder kendi hayatında bazı değişiklikler yapmak için zaman harcamış.

Badger tarafından hazırlanan ve onun üç kızına adanan video, onların onuruna, cinsiyetçi reklamların kadınlar için ne denli zararlı oluğuna ve kendilerine saygılarını ve özgüvenlerini sarstığına dair bir ışık yakmaya çalışıyor. Badger, WSJ’a verdiği röportajda hayatında bir amaca sahip olmak istediğini de ekliyor. Ayrıca, Badger & Winters kurucularından ve kreatif direktör olan Badger, artık ajansının kadınların dekor ya da obje olarak kullandığı reklamları yaratmayacağı vaadine bulunuyor. Mükemmellik için plastik görüntülü modelleri kullanmama konusunu da taahhüt ediyor.

2_agency artık kadınları somutlaştırmak reklamlar yaratacak

Video “kadınları nesneleştirme” arama terimi kullanılarak bulunan görsellerden oluşturuldu. Genel olarak videonun görevi basit: Reklam ajanslarını kazanarak bir umut dalgası yaymak ve pazarlamacıların kadınları reklamlarda bir obje olarak kullanmasını durdurmak.

3_agency artık kadınları somutlaştırmak reklamlar yaratacak

Videoda gösterilen reklamlar hamburgerden, arabaya, votkaya ve arasındaki her şeye kadar değişen bir ürün çeşitliliğindedir. Bir reklam için yazılmış post-it notları, bir kadın ve bir erkeği yatakta gösteriyor, muhtemelen tek gecelik ilişki sonrası ve adam adının üzerinde yazılı olduğu bir post-iti kadının alnına yapıştırmış. Reklamı havaya kaldıran kadın iğneleyici konuşuyor “Adını bilmediğim adamlarla uyumayı seviyorum”. Diğer bir reklamda eğilmiş, bacakları yanlara açık, çantaya ulaşmaya çalışan bir kadın çantayı çerçeveleyen hat olarak görünüyor. Diğer bir kadın da şakacı bir şekilde “Ben tasarım çantama uzandığımda, çıplak olduğumu biliyorsun” diyor. Reklamlar saçma görünebilir ama ajansların yıllardır yaptığı gündelik nesneleri cinselleştirmek.

4_agency artık kadınları somutlaştırmak reklamlar yaratacak

Reklamı havaya kaldıran kadın iğneleyici konuşur: “Adını bilmediğim adamlarla uyumayı seviyorum”.

En kötü suçlulardan biri muhtemelen bir Bentley’e ve kendine köpük banyosu yaptıran ve hamburgerini ısırmadan önce bikinisiyle emekleyen sosyetiği gösteren 2005 yılındaki Paris Hilton’lu reklamdan beri onların provakatif reklamlarda büyük rolü olan Carl’s Jr.’dır.

Ocak 2015’te, Charlotte McKinney’in oynadığı All Natural burgerin reklam kampanyasını yayınlandı. Reklamda McKinney bir çiftçi pazarının etrafında dolaşıyor ve sadece üst kısmı görünse de oyuncunun görüntüsü çıplak olduğu imajını veriyor.

Domatesler ve kavunlar “zekice” onun vücudunu kaplıyor ve  “Doğallığı seviyorum” diyor. Pazardaki erkek çiftçiler kendilerini zor kontrol edebiliyorlar.

5_agency artık kadınları somutlaştırmak reklamlar yaratacak

Badger, Wall Street Journal’a “Eğer onu asla yapmadığımı söyleseydim, bir yalancı olabilirdim”, diye ifade ediyor bu durumu.

Badger, Mark Wahlberg ve Kate Moss’un oynadığı 90’larda yarattığı ünlü Calvin Klein reklamlarıyla biliniyor. Ama onun Avon, Vera Wang, Diane von Furstenberg ve Nurdstrom gibi birçok reklamla çalışan ajansı, yeni bir sayfa açmaya, bunun öncüsü ve sorunun sesi olmaya hazır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish