Plastik Şişeden Köy Kurdular

Panama’daki Colón Island’da, tamamı plastik şişelerden yapılmış evlerden oluşan köy kuruluyor. Geri dönüştürülen plastik şişelerin yalıtım malzemesi olarak kullanıldığı projede 120 ev yapılması planlanıyor.

Plastik Şişe Köyü

Plastik Şişe Köyü’nün kurucusu Robert Bezeau, adada çevreyi korumak, toksik materyalleri ayırmak için çalışıyor. Bu çalışmalardan biri de plastiği geri dönüştürmek, ev yapımında yalıtım malzemesi olarak kullanmak.

Evlerin hepsi, geri dönüştürülen plastik şişelerle dolu metal kafeslerin betonla kaplanmasıyla yapılıyor. Metal ve beton pek faydalı malzemeler olmasa da, inşa edilen ilk evde kullanılan 10.000 şişenin yalıtım özelliğinin oldukça etkili olduğunu test etmişler. Evin içerisi dışarıdan 17 derece daha serin kalabiliyor.

Yerli mimarların danışmanlığında depreme karşı dayanıklı 3 farklı model tasarlanmış.

300.000 metrekarelik alana yapılan proje tamamlandığında 120 ev, topluluk bahçesi olan küçük bir misafir evi, yeşil alanlar ve yoga gibi aktiviteler için küçük parklar içermesi planlanıyor.

Bezeau Panama’ya ilk taşındığında Boca del Toro’nun atık problemlerini çözmeye yönelik bir plastik geri dönüşüm servisi kurmuş. Bu süreçte binlerce plastik şişe toplamış. Sonra onları ev yapımında yalıtım malzemesi olarak kullanma fikri aklına gelmiş. Ayrıca kendi bina inşa tekniklerini öğretebileceği bir eğitim tesisi kurmayı da istiyor.

Proje hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.arkitera.com/haber/27613/plastic-bottle-village

Hazırlayan: Elif Bozkurt

What's your reaction?

tr_TRTurkish