Placebo’nun Yeni Albümü “Never Let Me Go” Yayında

Placebo’nun uzun süredir yolu gözlenen yeni albümü yayında.

2013’ün Eylül ayında yayınlanan “Loud Like Love”dan neredeyse on yıl sonra dinleyiciyle buluşan “Never Let Me Go”, Placebo’nun sekizinci stüdyo albümü olarak geçiyor kayıtlara.

2015’ten bu yana Brian Molko ve Stefan Olsdal’ın omuzlarında yükselen grup, 1996 tarihli grupla aynı adı taşıyan çıkış albümünün ardından bilhassa 1998’deki muhteşem ‘Without You I’m Nothing’ ve 2000 yılında yayınlanan ‘Black Market Music’ albümleriyle müzik dağarcığımıza işleniyordu.

Uzun zamanda beklenen yeni albüme uzanan yolda ise grup albümün yayını öncesi ‘Beautiful James’, ‘Surrounded By Spies’, ‘Try Better Next Time’ ve ‘Happy Birthday In The Sky’ı isimli şarkıları paylaşmış, özlenen Placebo soundunun, kuytu loş köşelerden bakmayı tercih eden, gizemli, şiirsel, gothic ve post-punk enerjisini ziyadesiyle taşıyan bir albümün gelmekte olduğunun ilk ipuçlarını kucağımıza bırakmıştı.

Şarkıcı Brian Molko yakın zamanda NME’ye, onları 2016 ve 2018 yılları arasında dünyanın dört bir yanına sürükleyen yorucu ’20 Years of Placebo’ en büyük hitler turunun ardından grubun yeni bir yön arayışına girdiğini söylemiş ve albümle ilgili olarak, “duygusal manzaramızın daha karanlık girintilerini keşfeden daha aşırı, daha acımasız ve deneysel bir şey” ifadesini kullanmıştı.

‘Surrounded By Spies’ ile ilgili olarak “Hemen hemen her kullanıcıyı kendi hayatında bir paparazziye ve seyirciye dönüştüren internet ve cep telefonunun yükselişi ile tek amacı kişileri sömürmek olan çok uluslu şirketlere kişisel bilgileri nasıl sunduğumuz” durum saptamasında bulunan Molko, ‘Happy Birthday In The Sky’ için “albümdeki en yürek parçalayıcı anlardan biri. Artık aramızda olmayan insanlara doğum günün kutlu olsun dediğimde epeydir kullandığım bir tabir,” diyor.

‘Try Better Next Time’ için ise “Bu, dünyanın sonu değil, yalnızca insanlığın sonu, aşırı kibrimizde fark edemediğimiz bir ayrım” yorumunu yapıyor şarkının ismine gönderme yaparak, “Tabiat Ana bizden aşırı derecede bıktı. Bir Dahaki Sefere Daha İyisini Deneyin” ifadesinin altını çiziyor.

Molko, The Guardian ile yaptığı bir röportajda ise yaklaşan albümün iklim değişikliği, aşırı eşitsizlik ve sürekli gözetim altındaki bir toplum temalarını ele aldığını ancak tüm cevaplara sahip olmadığını ve “içten gelen, çok insani bir şeyi ifade etmek istediğini” söylüyordu.

tr_TRTurkish