Pixenpancho’nun Androdei’si

Roma’da, İtalyan sanatçı Pixenpancho, Galeri Varsi’yi kendi resimlerinden birindeki bir distopya sahnesine dönüştürdü ve sergi alanı görünüşte unutulmuş manzarayı canlandırıyor.

Torinolu yaratıcı, tek kişilik “Androdei” sergisi için, her biri onun teknoloji, mitoloji ve metaforlara ilgisini somutlaştıran duvarlara yaptığı bir seçkiyi ekledi. Doğaüstü karışımlar ve demir ve oksitten oluşan kutsal ögelerle robotlar ve eşyalar birer varlık haline geldi.

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-06

Pixelpancho’nun evreninde, kırık ve berelenmiş robotlar yeryüzünde çürür ve paslı bakır organlar unutulmaya bırakılır. Eserlerindeki ölçeğin değişmesine rağmen, onun sürreal dünyası hem çağdaş hem de tarihsel referanslarla tutarlı bir temaya sahip. Pixelpancho’nun  kâğıt, kanvas, ahşap ve duvar üzerine yaptığı kahraman  olarak insan,  asla ete kemiğe bürünmüş olarak görünmüyor.

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-04

Bu tema, insan olmanın ayrılmak bir parçası olarak, yaşam döngüsünün fenomenini açıklama ihtiyacından yaratıldı. Binlerce yıl, insan cevapları bulabilmek için ilahi varlıklara yüzünü çevirdi, ama yüzyıllar boyunca bu varlıklar değişti. Mitolojik tanrıların onlar için yaptığı gibi insanlar da artık robotlar üzerinde mükemmellik ve ölümsüzlük arzuları için projeler yapıyorlar. İnsanın sınırlarını aşma çabası onların ortaya çıkmasına neden oluyor.

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-09

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-05

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-010

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-01

galleria-varsi-pixelpancho-androidei-designboom-011

tr_TRTurkish