Peaky Blinders Müzikleri Anna Calvi’den

Anna Calvi’nin besteleyip seslendirdiği Peaky Blinders’ın 5. Ve 6. sezonlarına ait parçaları 26 Ocak’ta dinleyiciyle buluşacak.

Parçalardan ilki “BlackTuesday” ise yayına sürüldü.

Anna Calvi,10 yıldan daha az bir sürede Mercury Müzik Ödülleri’nde üç kez karşımıza çıkan, Brit Ödülleri’ne aday gösterilen, tüm eleştirmenlerden övgüler alan, kimliğini ve müziğe olan tutkusunu incelemekten korkmayan bir sanatçı olarak kendini kanıtlamayı başardı.

Calvi, BBC One’ın Türkiye’de de çok izlenen Peaky Blinders dizisinin 5. ve 6. sezonlarının müziklerini yazıp seslendirdi. Şimdi ise, büyüleyici ve atmosferik besteleri 26 Ocak’ta Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki Domino Soundtracks aracılığıyla yayınlanacağını duyurdu. Bu yıl 10. yıl dönümünü kutlayan Peaky Blinders, 2022’de BBC iPlayer yayın rekorları kırarak 6. sezonun ilk bölümü için yaklaşık 7 milyon izlenmeye ve tüm sezon ise 30 milyon izlenmeye ulaştı.

Bu çalışmalarından bahseden Calvi şöyle diyor: “Peaky Blinders için beste yapmak atmosfer ve mekanla ilgiliydi. Görsele uygun parça üretimi söz konusu olduğunda çok fazla nüans var. Bu, neyi dışarıda bıraktığınızdan çok neyi dahil ettiğinizle ilgili. Seslendirmeleri oyuncuların sesine bırakmalıydım ama içindeki duyguları ortaya çıkarmanın yollarını da bulmalıydım. Tommy Shelby’e takıntılı hale geldim, her gece notalar üzerinde çalışırken rüyamda onu görüyordum, dizinin gerçekten içinde olmak zorundaydım.”

İlk olarak 2019’da 5. sezonun müziklerini yazmakla görevlendirilen Calvi’nin dikkat çekici düzenlemeleri, Peaky Blinders’la kusursuz bir uyum gösterdi ve bu başarı, müzisyenin dizinin son sezonunda da yer almasını sağladı. Calvi, konuyu şöyle açıklıyor: “Gösteride, kendi müziğimde keşfettiğim güzellik ve vahşet ikiliği var. Duyguların müziğimle birleşimi beni büyüledi ve benim için çok gizemliydi. Peaky Blinders’ta gerçekten bunu keşfetmeye çalıştım; bazen bir sahneye beklediğinizin tam aksine bir müziği koymak en büyük etkiyi yarattı.”

Peaky Blinders: Sezon 5 ve 6 (Orijinal Score), The Shelby Company Limited’in farklı üyelerinin yanı sıra Oswald Mosley gibi daha yeni karakterlerin yer aldığı 37 parçadan oluşuyor. Albümde ayrıca daha önce yayınlanmış orijinal şarkılar “You’re Not God” ve “Ain’t No Grave” şarkılarının yanı sıra Calvi’nin Nick Cave & The Bad Seeds’dan Peaky Blinders tema şarkısı “Red Right Hand” cover’ı da yer alıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish