Otuzundan Sonra Evlenen Kadınlar Daha Çok Kazanıyor

Priceonomics’ten Alex Mayyasi sayesinde hepimiz gezegen üzerindeki insanların hangi yaşta evlendiğini bilebiliyoruz. Mayyasi, dünyanın en kalabalık 20 ülkesinin BM’den evlilik datasını aldı ve onları basit bir formatta derledi.

Rakamlar, kadın ve erkeklerin yaş ortalaması alınarak bulundu ama Mayyasi, bunun erkeklerin kadınlara göre 3,7 yıl daha geç evlendiği gerçeğini gizlediğini söylüyor. Bu fark da ülkelerin zenginliğine göre azalıyor ya da artıyor. Fransa’da fark oldukça küçük – 1,6 ve Mısır 5 yılla en büyük farka sahip ülke. Verilerde en yoksul ülkeler dışarıda bırakılmış.

Verilerde, Almanya’da son yıllarda çiftlerin çocukları olana kadar evlenmediği görünüyor. Bunun nedenlerinden biri çiftlerin çocuk sahibi olmanın getirdiği babalık izni gibi harika faydaları görmek diğeri ise bireylerin otuzlarına kadar eğitim sistemi içinde kalması.

Evlilik yaşının yükselmesi kadınlar için iyi. Erken Yaşta ve Planlanmamış Gebeliği Önleme Ulusal Kampanyası tarafından desteklenen 2013 yılındaki bir çalışma gösteriyor ki, evlenmek için otuzuna kadar bekleyen kadınlar daha fazla kazanıyor:  Bu zengin kadınların geç evlenme eğilimi anlamına geliyor, özellikle üniversiteliler arasında, diğer faktörleri kontrol ettikten sonra bile… Otuzların ortalarına ulaştıkları zaman, 20’li yaşlarından evlenen ve evlenmek için 30’lu yaşları bekleyen üniversite eğitimli kadınlar arasındaki yıllık kişisel gelirler arasında 18,152 dolar fark oluşuyor.

Mayyasi, ABD’deki bazı rakamların derinlerine kadar indiğinde şaşırtıcı verilere ulaşmış. Yetişkinlerin yarısından daha azı evli ve doğumların neredeyse yarısı evlilik dışı.

Dünya genelinde şöyle bir eğilim olduğu görülmekte; bir ülke daha zengin hale geldikçe, insanlar geç evleniyor ve kadınlar geç evlendiğinde eğitim ya da değil daha fazla para kazanıyor. Ve ülkedeki çocukların yarısı evli ebeveynleri olmadan doğmasına rağmen bu durum ülkede bozulmaya doğru giden bir şey yok. Bu iyi bir şey gibi görünüyor.

Datayı buradan inceleyebilirsiniz; 

What's your reaction?

tr_TRTurkish