Orçun Baştürk a.k.a. Oichuung’dan pandemizede ruhlara dört albüm!

90’lı yıllardan bu yana Replikas, Kırıka, SO Duo ve Konjo gibi ana akım dışı grupların kurucularından olarak tanıdığımız davulcu ve besteci Orçun Baştürk, Temmuz – Eylül 2020 arasında dört yeni solo albüm yayınladı.

Baştürk’ün son albümleri dahil evde kaydettiği tüm solo çalışmaları “Oichuung” adıyla Bandcamp sayfasında dinlenebilir.

Oichuung’un biri dışında hepsini pandemi döneminde “yeşilköy burst pipe productions” etiketiyle kaydettiği albümlerden ilki Temmuz 2020 tarihli “Daddy’s Soft Blues Rack Arpeggio Killings”. Diğerleri gibi her şeyiyle kendine ait olan bu albümde Oichuung synth, bilgisayar ve loops kullanmış.

Ancak, ta 1995’te soba boruları, ses, mikrofon, crash zil, akustik gitar, vazo, klavye, saat, iki kasetçalar ve kendi geliştirdiği alengirli tekniklerle yaptığı kayıtları aktardığı “Old Tapes #1: Cygnus Voyager. Phobos“, tarihsel olarak dört albümün en eskisi.

Diğer iki albüme ise Baştürk’ün son yıllarda SO Duo başta olmak üzere çeşitli projelerde birlikte çalıştığı Sumru Ağıryürüyen konuk oluyor. Bunlardan Ağustos’ta yayınladığı “Endlessness Soullessness“ta synth, bilgisayar ve loops ve Sumru’nun sesi var.

Nisan-eylül arasında yayınladığı teklileri topladığı Eylül 2020 tarihli “Singles” albümünde gitar, panduri, synth, djembe, samples, loops kayıtlarına bir parçada Sumru’nun mandolini eşlik ediyor.

Ayrıca ikilinin SO Duo’sunun pandeminin başlarında yayınladığı  “Kırksabır/Patience Fruit” – BİLGİ Music Label, Mayıs 2020 kısa çalarları da şuradan dinlenebilir: 

Orçun Baştürk web sitesi: https://orcunbasturk.wordpress.com/

tr_TRTurkish