Norveç’in Fiyortlara Uzanan Sualtı Köprüsü Hayali

Yıldırım hızında trenlerden kendi kendine giden arabalara kadar ulaşım teknolojisi son yıllarda giderek fütüristtik bir hal aldı. Norveç de bu işi epey ileri götüreceğe benziyor. 25 milyar dolarlık bütçeyle bir  “Sualtı Yüzer Köprüsü” yaparak, hem dünyada türünün ilk örneği bir yapıyı hayata geçirmeyi hem de 21 saatlik yolculuk süresini 11 saate indirmeyi planlıyorlar.

Norveç’te yaklaşık 1190 fiyort bulunuyor ve ülke bu geniş ve güzel çevre sayesinde değerleniyor. Ancak bunların hem ülke vatandaşları hem de turistler için lojistik açıdan bazı zorlukları var. İnsanlar şu anda fiyortlara ulaşmak için zahmetli ve yavaş bir feribot yolculuğu yapmak zorunda kalıyor. Sualtı tüneli ziyaretçilere tam olarak bir gün kazandırabilir.

Tünel, güneydeki Kristiansand’den kuzeydeki Trondheim’a kadar uzayan, E39 karayolu altyapısının iyileştirme çalışmaları kapsamında önerilmektedir. Önerilen projeye göre tünel suyun 100 fit altında olacak ve her biri iki şeritli çift yönlü yola yetecek genişlikte yapılacak. Tünel Norveç’in sert havasına dayanıklı inşa edilirken, gemi ve feribotlar üstünden geçebilecek. 684 kilometrelik yol sayesinde, Norveç’in en bilinen ve dünyanın ikinci büyük fiyortu olan Sognefjord da dâhil yedi fiyort tünelin güzergâhında olacak. Sognefjord 4 bin fitten daha derin ve 3 bin fit genişliğinde.

Köprünün yapım, bakım ve yürütmesiyle ile ilgili hala birçok bilinmeyen faktörler varken hükümetin de endişelendiği bir şeyler yok değil. E39 yolunu yeniden canlandırma projesinin yöneticisi Kjersti Kvalheim Dunham, Norveçlilerin sualtı tünellerini yolculuk için sıkça kullandığını söylüyor. Norveç’te 35’i sualtında olmak üzere hali hazırda 1150 tünel var.  Tünelin 2035 yılında tamamlanması bekleniyor ve projenin çok zor ve pahalı olduğu ispatlanırsa, yüzen köprü ya da asma köprü gibi başka projeler de gündeme gelebilir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish