Nick Cave’in Solo Piyano Konser Albümü “Idiot Prayer” Yayında

Acısıyla tatlısıyla, istinasız tüm duygularımıza tercüman olma özelliğiyle Nick Cave, bu defa tek başına piyanonun başına geçtiği ve itinayla yüreğimizi ateşlere atan performansıyla bir kez daha yerleşiyor gönül tahtımıza.

Geçen Haziran’da Londra Alexandra Palace’ta, İngiltere karantina sürecinden yavaşça çıkmak üzereyken kaydedilen Cave’in itinayla derinlerine çeken solo piyano performansı “Idiot Prayer”, dinleyiciyle buluştu.

Cave’in son albümü Ghosteen ve hem The Bad Seeds hem de Grinderman ile yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere geniş kariyerinden şarkılar içeren proje, son dönemin parlak yapımları The Favourite ve Marriage Story gibi filmlerin ödüllü görüntü yönetmeni Robbie Ryan tarafından filme alınırken, düzenlemelere ise Nick Emerson imza atmıştı.

“Idiot Prayer”ın, geçen yıl boyunca gerçekleştirilen ‘Conversations With…’ etkinliklerinden evrildiğini söyleyen Cave, bu gösterilerde şarkıları yeniden keşfettiğini hissedip, stüdyoya girmeyi ve bu yeniden tasarlanmış versiyonları kaydetmeyi düşünmeye başladığını belirtmişti.

Cave, karantina sürecine girilmesinin ardından ise tüm bu sessizliğin içinde, sadece şarkıları kaydetmek değil, aynı zamanda onları filme alma fikrini de düşünmeye başladığını söylüyordu.

Nick Cave evreninin neredeyse her döneminden izler taşıyan, 22 şarkının yer aldığı bu kapsamlı performans şimdi, plak, CD ve dijital olarak yayına sürüldü.

Şimdi arkamıza yaslanıp, Cave’in türlü öyküleri içinde kaybolma zamanıdır.

tr_TRTurkish