Moğolistan’da 22 Yaşında Bir Seyyah

Moğolistan, tatil için pek tercih edilen bir yer değildir.

“Sonsuz mavi göğün ülkesi” soğuk, kuru bir yer ve el yapımı biraların bulunduğu barları ülkenin neredeyse yüzde 25’ini kaplayan Gobi Çölü’nde bulamazsınız.

22 yaşındaki Eliott Schonfeld geçen yıl, üç aylığına buraya gitmeye karar verdi. Genç serüvenci, kurak ovaların içinden yaklaşık 19,956 km yolculuk yaptı ve bunun 900 km’sini at üzerinde ve 700 km’sini de yorgun ayaklarla gerçekleştirdi.

Bu karar ilk olarak, Frenchman İzlanda’dan bir yolculuktan döndükten sonra Schonfeld’in Paris’teki dairesinde alınmıştı.

(Fotoğraf: Eliott Schonfeld)

19 yaşından beri yolculuk eden Eliott, çoktan Avustralya Ulusal Parkı ve Kanada Kuzey Bölümünün doğalarını görmüştü.

Bu yüzden Orta Asya’ya ulaşma düşüncesi gözünün korkutmuyordu.

“Oraya gittim, çünkü bir ata sahip olmak çok kolaydı. Atı 500 euro gibi bir fiyata satın aldım ve altı hafta sonra yarı fiyatına bir yak çobanı ailesine sattım.”

Moğolistan’da temiz hava ve sağlıklı bir yaşamın ötesinde Eliott; Avrupa’da yetişmiş olduğu ortama alternatif bir yaşam biçimi keşfetti.

(Fotoğraf: Eliott Schonfeld)

Elektrik, internet, toplu taşıma olmaksızın; insanların sürekli birbirine yardım ettiği, doğaya adanmış bir yaşam.

Genç adamı Moğolistan’da etkileyen diğer bir konu ise göçebeliği keşfetmesiydi. Shonfeld bize şunları söylüyor;

“İlk hafta, cömertliklerinin sınırsızlığından dolayı oldukça şüpheciydim ve misafirperverlikleri benim için inanılmazdı. Daha sonra bunların gerçek olduğunu kavradım. Ve bu yardımlaşma yaşamda kalmak için mutlaka gerekliydi.

Göçebeler çiftliklerindeki hayvanlardan et ve süt elde ediyor, atların yelelerinden halatlar yapıyor, koyunların yünlerinden giysiler ve çadırların için kumaşlar üretiyor, yaklardan elde ettikleri gübreleri ısınmak için kullanıyorlar. Ayrıca içme suyunu nehirlerden sağlıyor ve yıkanmak için de kullanıyorlar.

Bu bir yaşam biçimidir, çok özerk bir yaşam biçimlerinden biridir. Bizim yaşamlarımızdan çok farklı, daha ölçülü fakat gözlemlediğim kadarıyla onları çok mutlu ediyor.”

Yolculuk onu 8 kilo zayıflatmış ve kuruyan ellerinden dolayı 12 yarası olmuş. Ancak anlatacak binlerce öyküsü var. Bu kısa videoyla öykülerini bize özetlemeye karar vermiş…

(Fotoğraf: Eliott Schonfeld)

(Fotoğraf: Eliott Schonfeld)

(Fotoğraf: Eliott Schonfeld)

Fotoğraflar: Eliott Schonfeld

What's your reaction?

tr_TRTurkish