Mick Flannery “I Own You”: Usulca Akan Vurucu Şarkılar

İrlandalı şarkıcı ve besteci ‘Mick Flannery’ beşinci albümünü yayımladı. ‘I Own You’.

Onlu yaşlarında ‘Nirvana’nın ‘Unplugged in New York’ konserini seyretmesi ve ‘David Bowie’nin ‘The Man Who Sold the World’ coverı Flannery’nin kafayı müziğe takmasına sebep olur. İrlanda, Cork’ta müzik okulu ve sonrasında istikamet onu Birleşik Devletler’e kadar götürür.

Aslında bir müzikal yazmak niyetiyle adım attığı iş ilk albümü “Evening Train”i çıkartmasıyla neticelenir. On bir şarkılık bu tematik albüm zeki şarkı sözleri ve yaratıcı melodik yapısıyla dikkat çeker ve gayet başarılı olur. Tabiatıyla Leonard Cohen, Tom Waits ve Bob Dylan etkilendiği ve ihtiyacı olan gıdayı temin ettiği isimler. Gençlik döneminde okuduğu Charles Bukowski, Jonathan Miller ve John Steinbeck eserleri de şarkı sözlerinin şekillenmesinde oldukça etkili.

 

Bu iyi ilk albüm sonrasında artık kariyeri akmaya başlıyor.

Bir sene sonra 2008’de ikinci albüm “White Lies” yayımlanıyor. Bu ikinci adımla birlikte ilk albümün yarattığı etkiyi sürdürüp tanınırlığının da artmasını sağlıyor. “White Lies” albümü sonrası İrlanda’yı turlamaya başlıyor. Üçüncü albüm “Red to Blue” 2012’de çıkıyor ve Flannery’i listelerde yakaladığı en büyük başarıya götürüyor. 2014’de bu defa “By The Rule” ile karşımıza çıkıyor.

Yeni albüm “I Own You” ya geldiğimizde Flannery’nin yine yaşamdan toparladığı parçacıkları ozanlığıyla birleştirdiğine tanık oluyoruz.

“Çok da büyük cümleler değildir genellikle konuyu aydınlatan aynı onun gibi hikayelerde sıradan insanlarla ve durumlarla  alırlar soluklarını” dercesine hisler var Flannery’nin müziğinde.

Albümü adımlarken karşımıza çıkan ilk parça “I Own You” Tom Waits göndermeli girişinin ardından akılda kalması muhtemel bir melodik çizgiye oturarak albüm hakkında oluşacak müspet düşünceleri tetikliyor. “How High” yolculuk şarkıları listelerinize girebilecek ve kolaylıkla hissedilebilen bir parça. “Cameo”, “Nothing To Be Done” ve “Like Chain” Flannery’nin öykücülük tarafının ön plana çıktığı karakteristik bir satıha oturuyorlar. “One Of The Good Ones” ritmik yapısı ve ifade şeklindeki farklılıkla öne çıkanlardan.

“Big Screen” albümün tam orta yerinde küçük bir tebessüm gibi yerleşiyor, zevkli bir trafiği olması da ayrı bir artısı. “Plan” tempoyu düşürürken ardından gelen “Devotee” sade fakat güçlü bir anlatıma sahip. “Show Me The Door” albümdeki favori şarkılarımdan biri, potansiyeli yüksek ve yelpazesi geniş. “Voice Of Old” ve “Any Old Song” dokunaklı yapılarıyla oldukça yumuşak bir zemine iniş yapmamızı ve yolculuktan keyifli bir şekilde ayrılmamızı sağlıyorlar.

Günün sonunda elimizde iyi şarkılar, kulaklarımızda hoş birer seda kalıyor ki Mick Flannery ustalarının izinde içinden dökülenleri karşı tarafa iletmeyi sürdürüyor.

Zaman tanıyın çünkü “I Own You” ilgiyi hakediyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish