Miami’de Evsizler İçin Portatif Kamu Tuvaleti

Şimdi temizlik zamanı…

Bazı görmezden gelinemez sayılar nedeniyle, Miami Şehir Geliştirme Merkezi, evsiz insanların atık sorununa çözüm olması amacıyla şehre portatif tuvaletler kurma konusunda kamuoyunu ikna etti. Sadece altı ay içinde,  hizmete sokulan dört portatif tuvalet bile toplum için heyecan verici sonuçlar yarattı.

Kamusal alanda atıklar %57 oranında azaldı. Belediye Başkanı Tomás Regalado’nun basın açıklamasına göre, Kasım ve Mayıs ayları arasındaki tutanak sayısı 100’den 43’e düştü.

Miami Herald’ın yazdığına göre, Başkan Regolado projeyi 6 ay daha uzattı. Bu, 500 bin dolarlık Pit Spot programının başarılı olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Projenin savunucuları sonuçlardan memnun, oysa program başlangıçta biraz şüpheyle karşılanmıştı.

Önerilen program Miami-Dade Homeless Trust tarafından reddedildikten sonra, DDA, Mayıs ayında bir dışkı haritası yayınladı. Dışkı sorununun yaygın doğasını göstermek, sağlık çalışanlarından oluşan bir ekibin topladığı bilgiler temel alındı.

Evsizlikle ilgili sorunları ele alan resmi bir kuruluş olan The Trust, bunun geçici bir çözüm olduğunu ve kalıcı bir şekilde sorunu yok etmeyeceğini not düştü.

The Homeless Trust’ın başkanı Ron Book ise, geçen Mayıs ayında Huffington Post’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi;

“Eğer onların sokakta yaşamasını kolaylaştırırsam, sosyal işler personelimin sokaktaki evsiz insanları ikna etmesi konusunda işleri daha zorlaştırırım. Onların sokakta kalması için bahane olur. Ben bahanelere sarılmam.”

Evsizlik sorunu Miami Dade’de istikrarlı şekilde sürüyor. Şehirde, Ocak ayında bir gecede, korunaklı yerlerde ya da tamamen korunaksız olmak üzere 4152 evsiz insan tespit edildi. Bu sayı 2014’ten sadece 4 kişi az.

Ama Miami Belediye Başkanı bu konuda istekli ve DDA ile işbirliği yaptığı pilot programı Kasım ayında açıklayacak. Portatif banyolar ağırlıklı olarak evsiz insanlar için, ancak iki görevli tarafından denetlenen banyolar herkesin kullanımına açık olacak.

Portatif tuvaletler, saat 2’de şehre getiriliyor ve akşam 9’a kadar kullanıma açık.

Yerel işletmelerin kaygılarını kısmen yatıştırmak için başlatılmasına rağmen programın tek hedefi bu değil. Sokaktaki insanların umudunun yükselmesini sağlamak da bir diğer amaç.

What's your reaction?

tr_TRTurkish