Meşe Ağaçlarıyla Taçlanan Kule “Torre Guinigi”

Toskana’nın Lucca şehri, ortaçağ mimarisi ve bozulmamış şehir duvarlarıyla meşhurdur. Ama tüm zarif binaların arasında bir tanesi öne çıkar: Şehre tepeden bakan Torre Guinigi, yani Guinigi Kulesi.

44,5 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde şaşırtıcı bir sürpriz sizi bekler; meşe ağaçlarını da içeren bir bahçe.

Bu şehrin tepesindeki bu küçük orman asırlardır cennet huzuru yaşatıyor.

Bu kula, 250’inin üzerinde kule olan 14. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bu kadar çok olmasına rağmen, yüzyıllar boyunca giderek azalmış ve ayakta kalanların sayısı epey düşük olmuştur.

Söz konusu kule ise kentin en güçlü ve etkili ailesi Guinigiler tarafından inşa edilmiştir.

Kule ailenin prestijini temsil ederdi ve 14. Yüzyılın sonlarındaki ekonomik patlamanın Lucca’nın heryerine kuleler dikilmesi anlamına geldiği dönemde şehirinin en büyüğüydü.

Ailenin son torunları kuleyi, tabanındaki sarayla birlikte şehre hediye etti.

Kulenin tepesindeki çatı bahçesi, toprakla dolu bir kutu şeklindedir. Bahçede yedi tane meşe ağacı bulunur: ağaçlarının ilkinin 14 ya da 15. Yüzyılda ekildiği tahmin edilmektedir ve diğerleri de zaman içinde dikilmiştir. Ancak, şu an kulenin üstünde olanların birkaç yüzyıllık olduğu düşünülmektedir. Ağaçların yenileme ve yeniden doğuşu temsil ettiği söyleniyor. Şüphesiz yedi kardeşin varlığı ve kuleye dikilen ağaçların sayısı da tesadüf olmayabilir. Ağaçların başlangıçta Paolo tarafından yetiştirildi de söylenir. Paolo, 1430 yılında iktidardan düştü, hapsedildi ve sonra Francesco Sforza tarafından idam edildi. Yerel bir efsanede o ölmeden önce ağacın yaprağını döktüğü rivayet edilir.

Kule kesinlikle son inşa edilendi.

1384 yılında başlandığından beri yüzyıllar boyunca İtalya’da pek çok ayaklanma atlattı.

Yüzlerce basamak orjinal olarak inşa edilmiş gibi (ama modernleştirilmiş) ve yolculuğun tepeye son basamağı etkili bir şekilde kısa merdivenlerle.

Kulenin tepesinden olağanüstü manzarayı görmek isterseniz dar ve dolambaçlı merdivenleri aklınıza getirmeyi unutmayın.

İtalyan kuleleri açısından bakıldığında Pisa’nın olanca ününün gölgesinde kalmasına rağmen Guinigi kendi türünde kesinlikle benzersizdir. Sonuçta dünyada kaç kulenin çatısında meşe ağaçlarının olduğu bir bahçe var?

kuriositas.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish