Martin Scorsese, Gerçek Hayatta Travis Bickle Benzerlerinin Yükselişinden Yakındı: ‘Trajik bir şekilde, artık herkesin ona benzemesi norm haline geldi’

Martin Scorsese, GQ dergisinde kariyerini anlatan bir video röportajına katıldı ve bugün çok fazla kişinin “Taksi Şoförü” ana karakteri Travis Bickle’a (Robert De Niro) benzediğinden yakındı. Yalnız ve şiddet yanlısı Travis, zihinsel sağlığı bozulan bir çocuk fahişeyle arkadaş olan bir Vietnam Savaşı gazisidir. Bazı film yazarları Travis’i incelikli bir karakter olarak tanımlar.

Scorsese, Travis’i yaratışını şöyle hatırladı: “Karakteri onun yalnızlığı ve oyunculuğu açısından düşünmeye devam ettik; oyunculuğa göze sokmak yerine, o rol yapıyor ve yine de onunla empati kuruyor dedik ve bu gerçekten zor bir şey. Sonuçta bizimle kalan şey o karakterin psikolojik ve duygusal durumuydu. Artık bildiğimiz gibi, trajik bir şekilde herkesin Travis Bickle gibi olması bir normdur.”

Scorsese ayrıca, değişken orta siklet boks şampiyonu Jake LaMotta’nın (yine De Niro’nun canlandırdığı) yükselişi ve düşüşünü konu alan “Raging Bull”un (1980) yapımıyla ilgili de konuştu.

Scorsese “Nasıl karşılanacağını bilmeden bildiğimiz her şeyi buna kattık. İnsanların onu, hatta ekibi bile sevmediğini anladık; sonradan ortaya çıktı ki – bunun sonrasında öğrendim – neden bu adam hakkında bir film yapıyoruz? O korkunç biri, sorusu vardı.”

Canavar ruhlarla ilgili film yapma hakkını savunan Scorsese “Bu adam böyle olabilir ama yine de bir insan. Onun bir kalbi var. Onun bir ruhu var. Sonunda kendisiyle ve belki de etrafındakilerle bir tür huzur bulur. Sanırım oraya kendimden bir parça bulmaya çalışıyordum.”

FOTOĞRAF: EVERETT COLECTION

kaynak:

tr_TRTurkish