Martin Scorsese bilimkurgu Super Bowl reklamında kendini yönetiyor, uzaylı istilası sırasında trafikte sıkışıp kalıyor

Martin Scorsese üç buçuk saatlik destansı “Killers of the Flowers Moon”un ardından 30 saniyelik bir reklamla karşımızda. Squarespace’in Super Bowl reklamında bir uzaylı istilası sırasında trafiğe sıkışıp kalan yönetmeni canlandırıyor.

Dünya dışı varlıklar dev UFO’larla Dünya’ya inerken herkes bunu fark edemeyecek kadar ekranlarına bakmakla meşgul. Bir kadın üzerinde “Uzaylıların Kanıtı” başlıklı bir videonun yanından tuvalet kağıdıyla oynayan bir kedinin klibini kaydırıyor ve bir UFO başının üzerinde havada asılı dururken gülümsüyor. Sahipleri telefonlarına yapışık yemek yerken bir köpek gökyüzüne havlıyor. Uçan daire bir şirketin yönetim kurulu toplantısını ziyaret eder, ancak çalışanlar bunu fark edemeyecek kadar dizüstü bilgisayarlarına bağlıdır.

Uzaylılar, herkesin sonunda yukarıya bakmasını sağlayan “Merhaba Oradaki” başlıklı bir web sitesiyle ekranlarını ele geçirdiklerinde insanların dikkatini çekiyor. Buna trafiğe sıkışmış siyah bir arabanın arka koltuğunda oturan Scorsese de dahil. Pencereden dışarı bakıp New York şehrinin etrafını saran dev UFO’ları gördükten sonra şoförünü cezalandırıyor: “Sana Broadway’e gitmeni söylemiştim, bu her zaman olur!”

Reklamın sonunda bir kartta “Bir web sitesi onu gerçeğe dönüştürür” yazıyor.

Scorsese ayrıca Squarespace reklamının 90 saniye süren uzun bir kurgusunu da yönetti ve bir web sitesi hakkında “gerçekten çok kısa bir film” yönetmeyi planlayan Scorsese’yi konu alan bir tanıtım filminde kızı Francesca ile birlikte rol aldı.

Squarespace’in baş kreatif sorumlusu David Lee, reklamın çekimlerini gösteren ayrı bir kamera arkası videosunda reklamın ilham kaynağını şöyle açıklıyor: “Bu yıl gördüğüm en akıl almaz şeylerden biri şuydu: kesinlikle UAP’ler ve UFO gözlemleriydi, ancak bazı tuhaf nedenlerden dolayı kimse gerçekten bundan bahsetmiyor gibi görünüyor. Onlarca yıldır dikkatimizi çekmeye çalışıyorlar. Ancak kendilerini meşrulaştıramadılar. Biz de ‘Uzaylı bir ırkı meşrulaştırmanın, yayınlamaya basıp bir Squarespace web sitesi yayınlamaktan daha iyi bir yolu olabilir mi?’ diye düşündük.”

Videoda Scorsese’nin bir ekip üyesine repliğini söyledikten sonra “Bu en iyisi” derken kendini harekete yönlendirdiği görülüyor.

Scorsese yaptığı açıklamada “Benim yaşımda, ilk yönetmenlik denemesini bulmak zor bir iş. Squarespace bir alan yaratmak için benimle ilk kez bağlantı kurduğunda bunun benim şansım olduğunu düşündüm. Hadi büyük olalım, hadi bu dünyanın dışında bir şeyler yapalım; uzay adamları bir web sitesi inşa etsin. Ben bir New Yorkluyum. Biz meşgulüz, her zaman hareket halindeyiz. Aramızda yaşayan uzaylıları fark eder miydik? Super Bowl adlı şovda mı başlayacak? Büyük olması gerekiyordu!

görsel: Squarespace

haber: variety

tr_TRTurkish