Maria 74 Yaşında ve Her Gün Ailesi İçin Derinlere Dalıyor

Güney Filipinlerin yerli halkı Badjao insanları denizden gelen yaşam kültürüyle tanınan etnik bir gruptur ve bu yaşlı kadın buna kusursuz bir örnektir.

74 yaşındaki Maria Tequillo, deniz izin verdiğinde yolcular tarafından denize atılan paraları toplamak için evine yakın bir limana gidiyor. Turistler yerlilerin dalışını görmek istediğinden ya da eylemi dilencilik olarak görüp merhamet gösterme isteğinden para atar.

Bölgede yaşayan Badjaoların çoğu para için zamanlarını bu dalışlarla geçirir ve su üstündeki barakalarda yaşamaları, bazen asileşen denize alışkın oluşları onların daha iyi birer yüzücü olmalarını sağlar.

Tequillo, bu işi yapanların en eskilerinden biri. Dalmak için çok yaşlı olduğunu bilse de ailesinin bu paraya umutsuzca ihtiyacı var. Kuruş denebilecek paraları toplamak için bile dalar çünkü günün sonunda hepsini birleştirdiğinde o para ancak işe yarar miktara ulaşır.

Tequillo, Filipinlerde haftalık belgeseller yapan bir grubun belgeseline konuk oldu ve filmde bir günde topladığı 2,30 dolarla ailesine 6 kilo pirinç aldığını, anlattı. Kocası artık eskiden olduğu gibi onunla dalamıyor ama denizin çok dalgalı olduğu günlerde ve Maria dalamadığında o da dilenmek için sokaklara çıkıyor

Badjou insanları aşırı yoksullukla boğuşuyor ve suyun üstünde yaşadıkları barakalar aşağıdaki kirli okyanusa düşmemeleri için tehlikeli adımlarını dikkatle attıkları ince ahşap plakalarla birbirine bağlıdır. Topluluğun sağlık, eğitim ve gıda gibi zorunlu ihtiyaçlara erişimi oldukça kısıtlı, sık sık ölümcül hastalık ve açıkla baş başa kalıyorlar.

Tequillo’nun torunları hafta içi okula giderken hafta sonları büyükanneleri gibi dalıyor. Eğitim onların yoksulluk döngüsünü kırmasının ve ilkokul yerine onlara acıyan insanların attığı paralar için dalış yapmalarına gerek kalmamasının yegâne yolu.

Maria’nın ailesi için yaptığı cesurca ve ilham verici görünebilir ama bir miktar üzülse de emekli olmalıdır. Ne yazık ki ailesi için dalmaya devam etmek zorunda.

trueactivist.com

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish