Margarita’nın Tarihi

Cinco de Mayo (5 Mayıs) günü Meksika’nın 1862’de Fransa’ya karşı kazandığı Puebla savaşının yıl dönümüdür ve Meksikalılar bu tarihi her sene festivaller eşliğinde geleneksel olarak kutlarlar. Cinco de Mayo ya da herhangi bir gün fark etmeksizin Meksika’nın en ünlü simgelerinden Margarita için her zaman iyi bir gündür.

Tekila, lime suyu ve Cointreau likörü ile bardağın kenarı tuzlanarak servis edilir. Tatlı, acı, tuzlu ve şekersiz tadın uyumu müthiştir.

Margarita’yı kimin bulduğuna dair pek çok iddia vardır. En ünlü hikâye ise Carlos “Danny” Herrera’nın Tijuana’daki Rancho La Gloria adlı kendi restoranında 1938 yıllarında geliştirdiği ile ilgili olandır. Anlatılana göre, Herrera müşterilerinden biri olan aktris Marjorie King için bir kokteyl hayal eder. Zira güzel kadın sert alkole karşı alerji sahibidir. Müşterisi için kolları sıvayan Herrera geleneksel olan tekila “shot”ın yerine hafif içimli bir kokteyl yapar.

Bir diğer hikâyenin kahramanı ise içkiye adını verdiği düşünülen zengin bir Dallas’lı olan Margarita Sames’dir. 1948’de Acapulco’daki yazlığında arkadaşlarına ikram ettiği bu içki daha sonra yakın arkadaşı olan Tommy Hilton oteldeki menüye koymuştur.

Anthony Dias Blue’nun bir kitabında aktarılana göre ise Jose Cuervo isimli Amerikalı bir girişimci “Margarita: Bir kadın isminden daha öte” sloganıyla ürünü satışa sundu. 1945’te, yani Sames’in “Margarita’yı ben buldum” iddiasından 3 yıl önce.

2005’te, ABD’deki Smithsonian Ulusal Müzesi’nde 1971’de Dallas’taki Mariano Martinez restoranında icat edilen ilk buzlu margarita makinesi sergilenmeye başlandı.

Kokteyller gelip geçicidir ama Margarita’nın popülaritesi bulunduğu günden beri artarak devam ediyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish