5R – Lemmy Kilmister, Saygılarla Mareşal!

Rock‘n Roll ve metal müziğe gönül verenlerin duymak istemeyeceği bir haber ile büyük bir kilometre taşı daha sonsuzluğa doğru gözlerini yumdu.

Ian Fraser ‘Lemmy’ Kilmister 1945-2015 yılları arasına sığdırdığı bu yetmiş yıllık yaşamının neredeyse elli yılını rock’n roll sahnelerinin zorlu bir o kadar da karmaşık yollarına adadı.

Sonuna kadar bir idol olarak kalmayı başardı. Renkli kişiliğinin yanı sıra özgür ruhu ve dik duruşuyla çağının en önemli figürlerinin belki de en başında gelen isim oldu. Şaşırtıcı derecede mütevazı yaşam tarzı ile dünyevi, materyalist işlere de çok takılmadığını gösterecek biçimde mücadelesini sürdürdü.

Rock ve metal müziğin mareşali yakıştırmasından da anlaşılacağı üzere hiçbir zaman taviz vermediği müzikal anlayışı sayesinde hemen her kesim tarafından büyük saygıyla karşılandı. Motörhead ile yaptığı yirminin üzerinde albüm, burada teker teker saymanın anlamsız kaçacağı sayısız hit parça. ‘Ace of Spades’in ilk notalarından itibaren sizi içine çeken ve yaşama karşı savaşma gücü aşılayan duruşu ile gerçek bir rock’n roll efsanesi olarak damgasını vurdu.

Hawkwind’ın özellikle de rock müzik tarihinin hayati atar damarlarından biri olan Motörhead’in kurucusu, şarkı yazarı, solisti, her şeyi, bas gitarı kendine özgü bir formda şekillendiren Lemmy Kilmister. Büyük bir yaşam mücadelesi ve savaşçı kişilik, yaptığı müzikle önünü açtığı onca müzikal alt tür, ilham kaynağı olduğu sayısız müzisyen ve yaptığı müziğin arkasından gidip anlatmak istediklerini nesiller boyu sürdürecek olan biz dinleyicileri ömür boyu ona minnettar kalacağız.

1 – Iron Fist

2- No Sleep ‘Til Hammersmith

3 – Ace Of Spades

4 – Killed By Death

5 – Bomber

Hazırlayan: Boğaç Gökmen

What's your reaction?

tr_TRTurkish