Kont Drakula’nın Şatosu Satış İçin Gün Sayıyor

Transilvanya’da, dünyanın en kötü vampiri Kont Dracula’nın tepedeki kurgusal evi olan kötü şöhretli Bran Castle’ın sahibi olmak mümkün. Ürkütücü kulelerin, Bran Stocker’ın 1897 yılı korku romanı Dracula’nın geçtiği yer olduğu iddia ediliyor. Ve bu ünlü romanın tek gerçek ilham kaynağı da değil. Stocker, karaktere kana susamış hükümdar Prens Vlad Dracula’nın (bilinen diğer adıyla Kazıklı Voyvoda) adını verdi.

Romanya kırsalının derinliklerinde yükselen bu şato kesinlikle 12. yüzyılın bir parçası gibi görünüyor. Maalesef, Vlad’ın kendi evi şimdi kalıntılar halinde ve Bran Castle gerçek vampir mimarisine yakın görüntüsü ile ilgi çekiyor.

Nefes kesen yapı şu an popüler bir müze olarak faaliyet göstermekte. Ülkenin en büyük turistik etkinliği olarak, her yıl onun ürpertici salonlarını yarım milyon insan ziyaret etmektedir. Ancak, hali hazırdaki sahipleri yaşlanıyor ve onun durumunu amacına uygun şekilde korumaya devam edecek birilerine satmayı umut ediyorlar.

İlk istedikleri rakam 66 milyon doların üstünde iken, şato çok daha azına satılabilir, özellikle de Romanya hükümetinin teklifi reddetmesinden sonra… Financial Times’a göre, sıradışı özelliğe sahip bu yapı için yaklaşık 13 milyon doları gözden çıkarmak gerek.

[h/t Travel + Leisure]

What's your reaction?

tr_TRTurkish