Kokularını Haritalandırarak Kentler Hakkında Bilgi Edinmek Mümkün mü?

İngiliz sanatçı Kate McLean kokularla dolu hafızamızı korumaya çalışıyor.

Her birimiz muhtemelen bir tane var: bir araba, otobüs ya da trenle içeri girer girmez hemen eve döndüğümüzü hatırlatan bir koku. Ama o koku artık yok olduğunda ne olur? Bunu hiç tecrübe etmemiş insanlara nasıl tarif edersiniz?

A smellmap of Amsterdam by English artist and researcher Kate McLean.

İngiliz sanatçı Kate McLean, Sensory Maps projesiyle son yedi yılda bu ve diğer soruları ele almaya çalışıyor.

A map that captured Edinburgh's smells on a very breezy day in 2011. Mapping smells is often linked to changes in weather conditions.

2010 yılında, duyusal girdilere dayalı peyzaj haritaları oluşturmanın yollarını aramaya başladı.Bu haritaların ilki kokuyla ilgiliydi.

A smellwalker reporting her findings after a smellwalk.

“Edinburgh’da, farklı bölgelerdeki insanlardan koku hakkında yorumlar topladım. Ve kokunun genellikle rüzgâr yönü, yağmur veya sıcaklık değişiklikleri gibi koşullarla ilgisi olduğu için, bunu çevreyle olan bu şaşırtıcı bağa sahip bir görselleştirme haline dönüştürdüm.

A "smell visualizer" card used to log odors during a smellwalk in Astor Place, New York City, in August 2017.

McLean, haritasını “Smellmaps” olarak adlandırıyor. Smellmaps’in yaşadıkları ve ziyaret ettikleri şehirleri keşfetmenin yeni yollarıyla ilgilenen insanlar için kullanışlı olabileceğini düşünüyor. McLean, bu zamana kadar, kent kaşiflerini New York, Singapur, Barselona ve Kiev dahil olmak üzere 12 şehirde “koku yürüyüşü”yle yönlendirdi.

A smellmap of Kiev, Ukraine.

A visualization of smells captured via "crowdsourced human sniffs" during summer 2017 in Astor Place, New York City.

What smells like "home" to you? To some people in Ellesmere Port, an industrial city in northern England, it is the smell of local industries.

Can you guess which scents make up the smellscape of Singapore?

A map of the "summer aromas" of Newport, Rhode Island.

A visualization of urban scents captured in Spring 2013 in Amsterdam. McLean's visualizations will feature in an upcoming exhibition at the Cooper Hewitt museum in New York City.

tüm görseller: Kate McLean

atlasobscura.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish