Kelebekler Vadisi’ne Göç

Her yıl, kanatlı narin yaratıkların binlercesi, suyollarını takip ederek daha çok Kelebekler Vadisi olarak bilinen nemli Petaloudes Vadisi’ne göç eder.

Mayıs ayının sonlarına doğru, kurak mevsim yaklaşırken kelebekler, ağaçların ve kayaların üzerine kümelenir, çiftleşme mevsimi başlayana kadar kırılgan atrofikpeptik sistemleri içinde dinlenirler.

Rodos adasına özgü Kaplan Kelebeği’nin bir alt türü olan Euplagia quadripunctaria rhodosensis bölgede dallanıp budaklanan Sığla ağaçları tarafından yayılan kokuyla vadiye çekilirler. Hafifçe kanat çırparak, mevcut her yüzeyin üzerini kaplarlar. Şelaleler, gölgeler ve yeşillikler kusursuz romantik görüntüyü tamamlar ve bu karmaşık böcekler kısa süre dinlendikten sonra çiftleşme zamanı gelir.

Vadi açık olduğunda ve ziyaretçi akınına uğradığında insan nüfusunun fazlalığından kaynaklanan gerginlik açıkça gözlemlenebilir. Biyolojilerinin doğası gereğiyle, ziyaretçilerin böcekleri görsel olarak göze hitap ederken dinlenme yerlerinden uçmasını için alkışlaması veya ıslık çalmasından kaynaklanan rahatsızlık, böcekten yeri doldurulamayan değerli enerji tüketilir.

Kelebeklerin midesi yoktur ve enerjileri larva döneminde depoladıklarından oluşmakta.

Eğer, bu şaşırtıcı göçe tanık olmak isterseniz,  yürüyüş için uygun ayakkabı giyin, bölge sakinlerini rahatsız etmemek için yumuşak ve küçük adımlar atın.

Kelebekler Vadisi (Petaloudes) adanın batısında, Rodos Şehri’nden yaklaşık 25 kilometre mesafede, Teologos Köyü’nün yaklaşık 5 kilometre güneyindedir.

tr_TRTurkish