Kahve makinesinin tarihi

Gurme bir kahve tiryakisi, espressosunu filtre kahvesinden tanır. Peki kaç kişi içtiği espressonun arkasındaki tarihi bilir? Günümüzün espresso makineleri, mutfak tezgahına sığdırabileceğiniz çok basit sistemlerden kötü demleme olasılığını ortadan kaldıran gelişmiş teknolojiye sahip ürünlere kadar çeşitlilik gösterir. Kahve makinelerinin geçmişine bir göz atalım ve yıllar içinde ne kadar yol kat ettiğimizi öğrenelim.

1865 – Kahve süzücünün ilk patenti Amerikalı James Nason tarafından alındı. Bu daha sonra 1869’da Hanson Goodrich tarafından ocak üstü süzücüye dönüştürüldü.

1884 – Espresso makinesi Angelo Moriondo tarafından icat edildi ve patenti alındı. Ne yazık ki Moriondo hiçbir zaman makineyi popüler hale getiremedi ve hiçbir zaman gerçekten başarılı olamadı.

1901 – Espresso makinesinin tasarımları, bir dizi iyileştirmenin patentini alan Milanlı tamirci Luigi Bezzera tarafından geliştirildi.

1906 – Bezerra’nın patentleri, dünyaca ünlü La Pavoni markasını kuran ve ticari olarak espresso makineleri üretmeye başlayan Desiderio Pavoni tarafından satın alınarak 1906 Milano Fuarı’nda görücüye çıktı.

1908 – Kurutma kağıdı bazlı filtreler kullanan ilk kahve makinesi, süzücülerin kahveyi fazla demleyerek içeceğin acılaşmasına neden olma eğilimi nedeniyle Alman girişimci Melitta Bentz tarafından icat edildi.

1927 – Büyük ölçekli WMF kahve makinelerinin ilk serisi, o zamanlar Almanya’nın Goppingen kasabasındaki yan şirkette üretildi.

1929 – French press, Milanolu tasarımcı Attilio Calimani tarafından icat edildi.

1933 – Moka potun patenti ilk kez Alfonso Bialetti tarafından (adını Yemen’deki bir şehir olan Mocha’dan alır) alındı. Bu tür kahve makineleri tüm Avrupa ve Güney Amerika’da ev kullanımı için hala popüler.

1954 – Wigomat adı verilen ilk elektrikli damlama kahve makinesi, Almanya’da Gottlob Widmann tarafından icat edildi.

1961 – İlk pompalı espresso makinesi, espresso basıncını üretmek için fiziksel güç yerine motorlu bir pompa kullanan Faema tarafından piyasaya sürüldü. Bu tasarım tüm dünyada uzman kahve üretiminin standardı haline geldi.

1972 – Elektrikli damlama kahve makinesi, Mr Coffee markasıyla Amerika genelinde popüler hale getirildi ve ABD’de hem ev hem de ticari kullanım için en popüler demleme yöntemi olarak süzücünün yerini aldı.

Son birkaç on yılda elektronik teknolojilerin hızla gelişmesiyke espresso makineleri artık her zamankinden daha karmaşık. WMF Espresso gibi gelişmiş makineler, kahveyi otomatik olarak mükemmel bir şekilde öğütebiliyor, sıkıştırabiliyor, demleyebiliyor ve tek bir düğmeye dokunarak inanılmaz derecede lezzetli espresso yapabiliyor.

görsel: nationwifecoffee.co.uk

kaynak: blog.wmf-coffeemachines.uk.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish