Kaç Kadın Yönetmen İsmi Sayabilirsiniz?

Cinsiyetçiliğin, kadına yönelik ayrımcılığın ülkesi yok sınırları yok. Sinema da cinsiyetçiliğin yaygın şekilde var olduğu alanlardan biri. Son zamanlarda bu konuda yükselen seslerin ise çare olup olamayacağını göreceğiz.

Biz beklerken başkaları boş durmuyor ve mücadeleye devam ediyor.

#52FilmsByWomen kadın sinemacılara dikkat çekmek için dünya çapında gerçekleşen bir girişim. Buna ihtiyaç olduğu da gerçek.

Ayrımcılık hafızaya bile yer etmiş. Kadın filmcilerin adları üzerine konuşulduğunda çoğu insan afallar ve isimleri hatırlayamaz.  Ya da muhtemelen Sofia Coppola ve Kathryn Bigelow der ve ardından bir duvara toslarlar. Türkiye’de muhtemelen daha vahim bir durum var.

Bu yeni bir kampanya, kadın sinemacılarla ilgili bu eksikliği telafi etme amacında ve çoğunluk tarafından bilinmeyen yeteneklere de dikkat çekmek isteniyor.

#52FilmsByWomen bir yıl boyunca haftada bir kadın yönetmen filmi izleyen, ortalama bir film izleyicisi istiyor ve şu ana kadar 984 izleme taahhüdü almış durumdalar.

Women In Film adı verilen proje, kendini “eğlenceli bir şekilde, yaratıcı ve interaktif konuşma yoluyla dünya çapında birçok yetenekli kadın sinemacıya dikkat çeken” diye tanımlıyor.

52Films-1

Bir yıl boyunca haftada bir kadın yönetmen filmi izleme vaadiyle, ilgili taraflar 52 kadın yönetmenin filmini izlemekle kalmayıp inceleyecek, yazacak ve yan fayda olarak da yönetmenleri destekmiş olacak.

Projeyi gerçekleştiren ekip, bu yılın BAFTA ödüllerinde duyurulan en iyi yönetmen adaylarına bakılarak, kadın yönetmenlerin nasıl yetenek ve deneyim havuzunun dışına itildiğini ve cinsiyetçiliğin yükselen trendini görülebileceğinin de üstünde duruyor.

Steven Spielberg, Alejandro G. Iñárritu, Adam McKay, RidleyScott, ToddHaynes: Hepsi erkek.

Cinsiyetçilik birçok düzeyde film endüstrisinde kök salmış durumda ve özellikle 2015 yılında yıldız kadın oyuncularında dahil olduğu büyük bir kitle tarafından azınlıktaki sinemacıların eksikliği ciddi anlamda sorgulanmaya başladı ve yıldızların çoğu cinsiyet eşitsizliği üzerinde görüşlerini özgürce dile getirmeye başladı.

Şimdi bir adım atıldı, taahhüt imzalandı ve izlemeye başlayın ve bu yılın farklı olacağından emin olun.

Hadi sizde tıklayın. www.womeninfilm.org

tr_TRTurkish